Az Egyesült Államok Szenátusa után az Európai Bizottság (EB) is úgy döntött, „figyelemmel kíséri” a Mozilla múlt heti panasza nyomán kipattant böngészőbotrányt. A Firefoxot fejlesztő vállalat azzal vádolja az IE10-et forgalmaz Microsoftot, hogy legújabb operációs rendszeréből, a Windows RT-ből egyszerűen „kifelejtette” a konkurens böngészők támogatását.
A Mozilla szerint a Windows 8 ARM-processzort használó eszközökre írt változata nagyban korlátozza a felhasználók szabad böngészőválasztáshoz való jogát. Az operációs rendszer csak a redmondiak saját fejlesztésű browsere, az IE10 számára biztosít kellő hozzáférést a legfontosabb programozási és rendszer-optimalizálási funkciókhoz; a felügyeleti szervekhez benyújtott panaszukhoz a Chrome-ot gyártó Google is csatlakozott.
A Microsoft az Egyesült Államok után az Európában is kellemetlen helyzetbe kerülhet. A cég 2009-ben, egy hosszas trösztellenes vizsgálatot követően kötött megállapodást az Európai Unióval; a piaci dominanciáját vizsgáló nyomozást követően arra kötelezték, hogy egy a konkurens gyártók letöltőoldalaira mutató linkeket tartalmazó böngészőválasztó képernyőt integráljon az operációs rendszereibe.
„A Bizottság tisztában van a [Mozilla által megfogalmazott] állításokkal, és továbbra is figyelemmel kíséri, hogy a Microsoft eleget tesz-e a 2009-es, böngészőkkel kapcsolatos határozatban foglaltaknak” - írta kedden kelt levelében Antoine Colombani, az EB versenyügyi szóvivője.
A Bizottság egyelőre nem foglalt állást a Mozilla vádjaival kapcsolatban. Colombiani mindazonáltal hangsúlyozta: a 2009-es határozat csak a PC-ken futó böngészőkre vonatkozik. A Windows RT-t elsősorban táblagépekre fejlesztették, de a Microsoft tájékoztatása szerint az operációs rendszer az ARM processzorokat hajtó személyi számítógépeken is használható.
Roger Kay, az Endpoint Technologies elemzője szerint a Microsoft arra számít, hogy a Windows RT „bizonytalan jogállása” miatt megúszhatja az uniós elmarasztalást. A szakember szerint veszélyes játékba kezdtek: „Ha rosszul taktikáztak, könnyen a kezükre üthetnek” - summázta véleményét a Kay. Ami ebben az esetben azt jelenti, hogy az amerikai gyártót akár éves bevételének tíz százalékára is büntetheti az EU.