Az Egyesült Államok vizsgálatot indított Kína félvezetőgyártási politikája ellen, mivel attól tartanak, hogy ez veszélyeztetheti az amerikai gazdaság biztonságát. Katherine Tai, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője szerint Peking versenyellenes és nem piaci alapú stratégiákkal próbálja elérni az amerikai és globális piacok uralását, miközben célja az önellátás és a technológiai függetlenség.
A vizsgálat középpontjában az olyan technológiájú félvezetők gyártása áll, amelyek alapvető szerepet játszanak számos iparágban, például autógyártásban, orvosi eszközökben, telekommunikációban és katonai rendszerekben. A vizsgálat továbbá arra is kiterjed, hogy a Kína által gyártott szilícium-karbid alapanyagok és egyéb félvezetőgyártási alapanyagok milyen hatással vannak az amerikai gazdaságra és kereskedelemre.
Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter szerint az USA termékeinek kétharmada tartalmaz kínai chipeket, és az amerikai cégek fele - köztük a védelmi ipar vállalatai - nincs tisztában a chipek származásával. Kína terve, miszerint a következő évtizedben a világ chipkapacitásainak 60%-át kiépítené, gátolja a nemzetközi beruházásokat és tisztességtelen versenyhelyzetet teremt.
A vizsgálat a Biden-kormányzat utolsó heteiben indul, de a következő adminisztráció fogja folytatni. Az eljárás a Kereskedelmi Törvény 301-es szakasza alapján zajlik, ugyanazon jogszabály szerint, amely alapján Donald Trump korábban vámokat vetett ki a kínai importtermékekre. Az USA már korábban is szigorította a Kínába irányuló exportkontrollt, és jövő évtől magasabb vámokat tervez kivetni a kínai félvezetőkre.
Kína többször bírálta az amerikai exportkorlátozásokat, mondván, hogy ezek ellentétesek a globálisan elfogadott piaci szabályokkal.