Bemutatták ugyanis az általuk "világ első teljes funkcionalitással rendelkező SRAM chipjének" nevezett statikus memóriamoduljukat, amely egymagában több mint egymilliárd tranzisztort tartalmaz. Mint ahogy egyéb teszt chipek, ez is SRAM-ként funkcionál, ám egy többmagos PC processzor minden elemét tartalmazza. A bemutatott példányt nem kívánják később kereskedelemi forgalomba hozni, csupán prezentálni szerették volna a következő generációs technológiákat.
A nanométer a milliméter egy milliomod része. A méreteknek nagyon fontos szerepe van a mai modern chipgyártásban. Minél keskenyebb csíkszélességben tudnak előállítani egy chipet, annál több tranzisztor helyezhető el egységnyi helyen, ami a teljesítmény növekedésével, ugyanakkor a méret csökkenésével jár, ezzel együtt azonban a hőtermelés is növekszik, amit viszont a kisebb felület miatt nehezebben lehet elvezetni. Fontos szerepe van azonban a szivárgó áramnak, amely a leginkább befolyásolja a végső teljesítményt. Az intel 45 nanométeres technológiával ötször kisebb áramszivárgást tud elérni a jelenlegi technológiával gyártott chipekhez képest. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üzemeltetés jóval gazdaságosabb, vagyis egy watt felvett áramhoz nagyobb számítási teljesítmény társul. A vállalat jelenlegi legfejlettebb gyártási technológiája 65 nanométeres. Az ezzel készülő chipek 2005 utolsó negyedében kerültek piacra.
Az Intel szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi állás szerint kétévente tudnak új gyártási technológiával előállni. A vállalat társalapítója, Gordon Moore évtizedekkel korábban felállított törvénye (az elhíresült Moore-törvény) azt mondta ki, hogy a chipekben található tranzisztorok száma 18 havonta megduplázódik.
A chipek 300 milliméteres lapkákból készülnek majd. Ez jelenleg a legnagyobb méret, amit általában használni is szoktak. Az ekkora méretű szilícium ostyákból a leggazdaságosabb az előállítás. A nagyüzemi termelés várhatóan az Intel D1D oregoni gyárában kezdődhet meg. Emellett két újabb gyár, ún. fab is készülőben van, amelyek ugyanúgy a 45 nm-es gyártásra lesznek specializálva. Ezek Arizonában (Fab 32), illetve Izraelben (Fab 28) találhatók.
Az Intel már jövőre gyártana 45 nanométeres chipeket
A világ egyelőre vezető processzorgyártója, az Intel úgy tervezi, hogy 2007 második felében kereskedelmi forgalomba hozhatja 45 nanométeres technológiával készülő processzorait.
Hirdetés
Hirdetés