Az AMD CPU és GPU teljesítménye jellemzően 2,4 évente megduplázódik, ami mindenképpen jó előrelépés, de az energiahatékonyság nem látott ilyen jelentős javulást. Az International Solid-State Circuits Conference-en tartott előadásában Lisa Su megjegyezte, hogy mivel a zettaflop HPC-k a láthatáron vannak, az egységnyi energiára jutó teljesítményre kell fordítanunk a figyelmünket, hogy a zettaflop számítások valósággá váljanak.
A jelenlegi trendek szerint, és feltételezve, hogy a fejlődés nem lassul le, az AMD szerint a zettaflopos számítások körülbelül egy évtizeden belül elérkezhetnek (bár az Intel szerint ennek az időnek körülbelül a fele alatt). A valóság az, hogy nem is annyira az a fontos, hogy mikor érkeznek meg, hanem az, hogy mikor válnak használható, energiahatékony méretben elérhetővé - számolt be a The Register.
Jelenleg a Su nagyvonalú becslése szerint egy zettaflopban mérhető teljesítményű HPC 500 MW energiát használna, ami több ezer háztartásnak felel meg. Ahhoz, hogy ezt az energiát következetesen és megbízhatóan biztosítani lehessen, valószínűleg atomreaktorra lenne szükség. Bár az elmúlt évtizedekben észrevehetően javult a hatékonyság, a fejlődés lassulni kezd, mivel a további javulás lehetőségei egyre szűkülnek.
"Ez a hatékonyság ellaposodása lesz a legnagyobb kihívás, amelyet meg kell oldanunk, mind technológiai, mind fenntarthatósági szempontból" - mondta Su. Kifejtette, hogy a probléma megoldása érdekében a számítási hatékonyságnak kell az első számú prioritássá válnia. Su kifejtette, hogy miközben a meglévő eszközeink lelassultak, más megoldások is létezhetnek, többek között a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás alkalmazása a nagy teljesítményű számítástechnikában.
Bár ez névlegesen a pontosság rovására mehet, a javításon való munkálkodás lehet az előre vezető út. Bármelyik módszer kombinációját is használja végül az AMD és más vállalatok a teljesítményjavítás érdekében, egyértelmű, hogy az első zettaflop-képes HPC és a valós használat közötti út valószínűleg hosszú lesz - mutatott rá a nehézségekre a Techradar.