Új belügyminisztériumi rendelet módosítja azt a jogszabályt, amely megszabja, milyen jogosultságokat lehet ellenőrizni a magyar személyi igazolványok chipjével. Az így használható szolgáltatások közé előreláthatóan augusztus 6-tól kerül be a pénzforgalmi szolgáltatások ügyfél-hitelesítése, amelyet az igazolványok legutóbbi változatának chipje kezel.
A személyi igazolványokba épített chipek tavaly október óta tartalmazzák a személyi azonosítót és a lakcím adatát is, amelyet a kompatibilis eszközökkel lehet leolvasni, viszont ezek az okmány felületén nyomtatva nem találhatóak meg, ezzel is a személyes adatok biztonságát erősítve. A chipen tárolt úgynevezett "szolgáltatásazonosító" lesz innentől az a digitális hitelesítő adat, amelyet pénzügyi tevékenységek során használhatunk.
A lépést már jó ideje szorgalmazzák, a Magyar Bankszövetség például tavaly novemberben adott ki egy olyan javaslat-csomagot, amelyben ez is szerepel. A szervezet akkori elnöke, Becsei András szerint ma már elengedhetetlen volna, hogy a különféle digitális ügyintézési módszerek összekapcsolt rendszerben működjenek, és az ügyfeleknek ezek között ne kinyomtatott, tollal aláírt, lepecsételt dokumentum-kötegekkel kelljen szaladgálni.
A Bankszövetség jelenlegi elnöke, Jelasity Radován szerint például fontos lenne az adóhatóság és más felügyeleti szervek hálózatát ugyanígy hasznos lenne összekapcsolni a bankok rendszereivel, hogy ezek teljes mértékben, digitálisan átjárhatóak legyenek az amúgy is szükséges adatok hatékonyabb és gyorsabb átadásának érdekében. Hasonlóan előnyös lenne az is, ha a hitelintézetek könnyebben kapcsolódhatnának a bankokhoz, ezáltal például jobb hitelfeltételeket tudnának kínálni a kérelmezőknek.
A személyi igazolvány azonosító chipjével elérhető, összekapcsolt szolgáltatások körébe a későbbiekben, ha a kormány is elfogadja a pénzintézetek javaslatait, bekerülhetnek többek között az Ügyfélkapu, vagy épp a Földhivatal adatbázisai, ezáltal tovább kényelmesedhetnek és gyorsulhatnak a különféle szervezeteken átnyúló ügyintézési folyamatok.