Az InformationWeek beszámolója szerint a Boeing-Spectrolab által az Egyesült Államok Energetikai Minisztériumának (DoE) támogatásával kifejlesztett új napelem-cellái a napenergiát 40,7 százalékos hatásfokkal képesek elektromos energiává alakítani. Alexander Karsner, a minisztérium illetékese múlt heti beszámolójában beszélt a megújuló energiaforrások kutatásában elért legújabb eredményekről.
David Lillington, a Spectrolab elnöke a fotovoltaikus eszközök területén eddig elért legnagyobb hatásfokú technológiának nevezte az új napelem-cellát. Lillington szerint a jelenlegi eszközök 12 és 18 százalék közötti hatásfoka, beleértve a műholdak energiaellátásáért felelős egységek 28 százalékos hatásfokát, messze elmaradnak az új cellák eredményeitől. Érdekesség, hogy az 1954-ben először alkalmazott napenergia-hasznosítók még csak 4 százalékos eredményt produkáltak.
A magas energiaárak és a környezetvédelmi szempontok egyre nyomatékosabb figyelembe vétele már több nagyvállalati felhasználót is a napenergia hasznosításának lehetősége felé fordított, így a friss technológia valószínűleg szép jövő előtt áll, ha egyelőre csak az USA-ban hasznosítják is. Mint arról korábban beszámoltunk, októberben a Google döntött összesen 9 200 fotovoltaikus panel felállítása mellett Mountain View-beli főhadiszállásán; a telepítési projekt 2007 során fejeződik be. Összehasonlításképpen érdemes megjegyezni, hogy a Sharp által a Google-nek szállított egységek átlagosan 12,8 százalékos hatékonysággal üzemelnek majd, csúcsteljesítményük a legfényesebb nyári napokon sem megy 30 százalék fölé.
Áttörés a napelemek technológiájában?
A Boeing-Spectrolab új napelem-cellái a fejlesztők szerint versenyképes alternatívát jelentenek a fosszilis tüzelőanyagokkal szemben.
Hirdetés
Hirdetés