A Google nagy változtatásokat végzett a Pay appban, hogy egyszerűbbé tegye a fizetéseket, és segítse pénzügyeink hatékonyabb kezelését. Az új felület a tranzakciók helyett a kapcsolatokra koncentrál, és a tevékenységeket a felhasználóval kapcsolatban álló emberek, illetve vállalkozások szerint csoportosítja. Több, mint 400 városban ételt rendelhetünk vele, és fizethetünk benzinkutaknál, parkolókban. A frissített Google Pay már letölthető Androidra és iOS-re egyaránt - és már Magyarországon is használhatjuk.
Az app 2015-ben indult, és ma már 30 országban havi 150 millió felhasználónál tart. A fejlesztők szándékai szerint azonban jóval több szeretne lenni a sokadik, hasonló fizetési megoldásnál. Az alkalmazás általános termékmenedzsere, Caesar Sengupta szerint a pénzügyek kezelése sokak számára gondot okoz, ezért az app új Insights oldala megjeleníti az összes kiadást, és a bankszámláinkkal kapcsolatos információkat, figyelmeztet a kifizetetlen számlákra, és heti összefoglalót ad a költéseinkről. Mondjuk csendben megjegyeznénk, hogy több nemzetközi bank, vagy épp olyan virtuális szolgáltatók, mint a Revolut, szintén egész jól haladnak ilyen tekintetben.
A megújult app nagy erőssége a hatékony keresőeszköz, amellyel kulcsszavak alapján könnyen rákereshetünk a különfélebb tranzakciókra. A Google Pay emellett jelentést küld tevékenységeinkról, és hét elején megjeleníti, milyen előrelátható kiadások várnak ránk az elkövetkező napokban.
A Google a biztonságra is nagyon odafigyelt. Minden érzékeny adat a helyszínen tárolódik, és minden tranzakciónk, átutalásunk csak számunkra látható (valamint persze azon személy számára, akinek utaltunk). Az app minden megnyitásnál és tranzakciónál hitelesítést kér, és a tranzakciós adatokat nem osztja meg a Google többi részével, így nem kell célzott hirdetésektől tartanunk.
Már Magyarországon is fizethetünk androidos mobillal
Ezen a héten jelentette be a Mastercard, hogy tíz újabb európai országban, köztük Magyarországon is startol a Google Pay: ehhez NFC-képes mobileszközre van szükség, amelyekkel érintésmentesen fizethetünk az üzletekben. Itthon egyelőre a Revolut, a Curve és a Monese szolgáltatásai kapcsolhatóak össze a Google appjával, tehát a "hagyományos" bankok reakciójára még várni kell, de a külföldi példák alapján gyorsan lépnek a pénzintézetek, ha már az elvi lehetőség adott.
A Google Pay beállításához nem kell mást tenni, mint a bankkártyánkat kibocsátó szolgáltató mobilbank-appjában kijelöljük az adott Mastercard-kártyát, majd pedig kiválasztjuk az "Add to Google Pay" vagy "Hozzáadás a Google Pay-hez" lehetőséget. Ehhez persze érdemes először frissíteni a Google Pay-t és a mobilbanki appot is, ha valamiért nem automatikus frissítésre volna beállítva a rendszer.
Ezután bekapcsolt NFC mellett bárhol fizethetünk kártya helyett mobillal, ahol egyébként érintéses fizetésre lehetőség van: ilyenkor ráadásul nem is kell külön megnyitni sem a netbank appot, sem a Google Pay-t, és még élő internet-kapcsolatra sincs szükség. Emellett könnyítés az, hogy az azonosítást a telefon végzi, tehát ha fizetés előtt feloldjuk a mobil kijelzőjét, akkor még az aktuális értékhatár fölött sem kell külön PIN-kódot beírni.