Hirdetés
. Hirdetés

Afrika - A fordulópont az USA és Kína chipversenyében

|

Afrika ritkaföldfém-kincseiért drámai verseny zajlik.

Hirdetés

Miközben Kína uralja a ritkaföldfém-kitermelést, a globális félvezető-ipari verseny kimenetele azon múlhat, ki biztosítja magának Afrika nyersanyagait - véli Thomas Pauken II. Ázsia-csendes-óceáni ügyekkel foglalkozó szakértő.

A ritkaföldfémek 17 olyan fémes elem, amelyek kulcsfontosságúak az elektronikában, a megújuló energiában és a haditechnikában.

Afrika a világ ritkaföldfém-tartalékainak körülbelül 15%-át birtokolja:

  • Az előrejelzések szerint 2029-re az afrikai bányák a globális ritkaföldfém-termelés 10%-át adják majd - áll a Benchmark Mineral Intelligence jelentésében.
  • Tanzánia, Angola, Dél-Afrika, Malawi és Uganda számítanak a legjelentősebb forrásoknak, ahol jelenleg is zajlanak feltárások.
  • Az afrikai kitermelés jövőbeli termelésének 37%-a kínai vállalatokhoz kerül, míg 63%-át amerikai, európai és más piaci szereplők osztják fel egymás között.
Hirdetés

Kína előnye és az afrikai verseny

Kína jelenleg a világ ritkaföldfém-kitermelésének és ellátási láncainak mintegy 70%-át ellenőrzi, ami stratégiai előnyt jelent számára az amerikai chipgyártókkal szemben. Az árak azonnal megugranak, valahányszor Peking exportkorlátozásokat vezet be.

2025 februárjában Kína új korlátozásokat jelentett be öt kritikus ásványi anyagra, válaszul az USA által kivetett 10%-os vámokra.

Pauken szerint Kína erős pozícióban van Afrikában az Egy övezet, egy út (BRI) kezdeményezés révén, amelyen keresztül számos országban infrastrukturális fejlesztéseket finanszírozott.

Azonban az USA sem marad tétlen: Donald Trump amerikai elnök célja, hogy Afrikában kedvezőbb bányászati szerződésekkel és vámkedvezményekkel ellensúlyozza Kína befolyását.

Washington alternatív gazdasági kezdeményezésekkel próbálja megfékezni a BRI terjedését:

  • Az India-Közel-Kelet Gazdasági Folyosó (IMEC) fejlesztése
  • Az I2U2 partnerség (India-Izrael, USA-Egyesült Arab Emírségek) megerősítése

Az afrikai ritkaföldfém-forrásokért folyó harc döntő tényező lehet az USA és Kína közötti technológiai versenyben, amely nemcsak a chipgyártásra, hanem az AI-fejlesztésekre és a haditechnológiára is jelentős hatást gyakorolhat.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.