Az ipari termelés kormányzati adatok szerint 0,7 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, ami az áprilisi 2,9 százalékos visszaesésből való kilábalás jele. A fogyasztói kiadások emelkedtek áprilishoz képest, de alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál.
Az adatok azt sugallják, hogy "a gazdaság legtöbb részén elindult a zárlat utáni fellendülés" - mondta Sheana Yue, a Capital Economics munkatársa az AP szerint.
Kínában a fertőzések legújabb hullámában a megbetegedések száma alacsony, de a kormányzó Kommunista Párt "zéró-covid" stratégiája (amelyet követve minden vírussal fertőzött személyt elszigetelnek) miatt, március végétől kezdve Sanghajban bezárták a legtöbb vállalkozást, és más ipari városokban is felfüggesztették a termelést vagy más korlátozásokat vezetett be. Ez felerősítette a félelmeket, hogy a globális gyártás és kereskedelem megakadhat.
Sanghajban, Pekingben és más városokban a legtöbb gyárat, üzletet és egyéb vállalkozást újra kinyithatták, de várhatóan hetekre vagy hónapokra lesz szükségük ahhoz, hogy visszatérjenek a normális működéshez.
A közgazdászok az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzéseket 2 százalékra csökkentették, ami jóval elmarad a kormányzó Kommunista Párt 5,5 százalékos céljától. Egyesek arra számítanak, hogy a júniusban záruló negyedévben a tevékenység visszaesik, mielőtt fokozatos fellendülés kezdődne.
A gazdasági kilátások és a lehetséges munkahelyek megszűnése miatti aggodalom miatt levert fogyasztói kiadások májusban 0,05 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest, de 6,7 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A gyárakba, ingatlanokba és egyéb befektetett eszközökbe történő beruházások 0,7 százalékkal emelkedtek áprilishoz képest.
A kínai vezetők adókedvezményeket, ingyenes bérleti díjakat és egyéb támogatásokat ígértek a vállalkozások talpra állásához. "A gyenge adatok után arra kell számítanunk, hogy a kormány további fiskális ösztönzőkkel reagál" - mondta Iris Pang az ING munkaársa. A múlt héten bejelentett exportnövekedés májusban 16,9 százalékra gyorsult az előző havi 3,7 százalékról. Az import növekedése 4,1 százalékra nőtt az áprilisi 0,7 százalékról.