Hirdetés
. Hirdetés

A világ leggyorsabb szuperszámítógépe állt üzembe az USA nukleáris arzenáljának védelmére

|

Az biztos, hogy az El Capitan nem csupán egy szuperszámítógép, hanem egy új technológiai fegyver is, amely kulcsfontosságú szerepet játszhat a geopolitikai erőviszonyok alakulásában.

Hirdetés

A világ legnagyobb számítási kapacitású szuperszámítógépe, az El Capitan, hivatalosan is üzembe állt a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban (LLNL). A 600 millió dollárból épített gép fő feladata az Amerikai Egyesült Államok nukleáris fegyverkészletének biztonságának garantálása - föld alatti atomkísérletek nélkül, amelyeket 1992 óta tilalom alá helyeztek.

Az El Capitan hivatalosan 2024 novemberében vált teljesen működőképessé, majd 2025. január 9-én avatták fel. A High-Performance Linpack (HPL) teszten - amely a szuperszámítógépek teljesítményének mérésére szolgál - 1,742 exaFLOP-os eredményt ért el, ezzel a világ leggyorsabb szuperszámítógépe lett. Csúcsteljesítménye elérheti a 2,746 exaFLOPS-ot.

Mit jelent az exaFLOP?

Egy exaFLOP = 1 trillió (10^18) lebegőpontos művelet másodpercenként. Összehasonlításképpen: a legjobb laptopok teljesítménye csupán néhány száz gigaFLOP (1 milliárd FLOP).

El Capitan minden egyes másodpercben több számítást végez, mint amennyit az emberiség eddig összesen végzett az írott történelem során.

Az eddigi leggyorsabb szuperszámítógép, az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban található Frontier 1,353 exaFLOP-os teljesítményt nyújtott (csúcsteljesítménye 2,056 exaFLOP volt), így El Capitan jelentős előrelépést jelent a szuperszámítógépek versenyében.

Hirdetés

Mire használják az El Capitant?

A gép elsődlegesen nemzetbiztonsági és katonai kutatásokra épült. A fő feladatai közé tartozik:

  • Az amerikai nukleáris fegyverkészlet biztosítása föld alatti tesztek nélkül
  • Új anyagok és energiasűrűség-fizikai modellek kutatása
  • Nukleáris fegyverek és reaktorok fejlesztéséhez szükséges adatelemzés
  • Egyéb titkosított katonai és kormányzati projektek

Emellett a tudományos kutatásokban is szerepet kaphat, például az egészségügy, klímaváltozás és kvantumfizika területén.

El Capitan technikai specifikációi

  • Feldolgozóegységek: 11 millió CPU és GPU mag
  • Hardver: 44.544 darab AMD MI300A gyorsított feldolgozó egység
  • Memória: 128 GB nagy sávszélességű memóriával rendelkező chipletek
  • Energiahatékonyság: Speciális memóriaarchitektúra biztosítja a gyors feldolgozást alacsonyabb fogyasztás mellett

A szuperszámítógépet az Amerikai Energiaügyi Minisztérium CORAL-2 programja finanszírozta, és a 2018-ban üzembe helyezett Sierra szuperszámítógépet váltja le, amely jelenleg a 14. helyen áll a világ legnagyobb teljesítményű gépei között.

Hogyan változtatja meg a jövőt?

Az El Capitan nem csupán egy technológiai áttörés, hanem egy új korszak kezdete a szuperszámítógépek és a mesterséges intelligencia világában. Képes lehet komplex fizikai modellek futtatására, katasztrófa-előrejelzésre, orvosi kutatások gyorsítására és klímamodellek pontosítására is.

Az Egyesült Államok ezzel megerősítette vezető szerepét a szuperszámítógépek területén, de Kína, az EU és más nagyhatalmak is versenyben vannak az exaszintű számítástechnika fejlesztéséért. A következő években várhatóan még nagyobb teljesítményű rendszerek is érkeznek.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.