A nagy chipgyártók - köztük a Samsung és a GlobalFoundries - képviselői hétfőn jelentették be, hogy közösen új fejlesztői platformot hoztak létre, amelynek révén jelentősen meggyorsíthatják az újabb generációs mobil eszközökbe szánt lapkák megjelenését.
A fejlesztői platform a mobil és beágyazott lapkák tervezését és a gyártását is gyorsabbá teheti a 32 és 28 nanométeres csíkszélességen, hangsúlyozták a gyártók; a platform a lapkák tervezéséhez szükséges szoftvereszközöket is magában foglalja.
Jason Gorss, a GlobalFoundries szóvívője elmondta: céljuk, hogy a platform alkalmazásával a mobil fejlesztőcégek gyorsabban juttathassák piacra az eddigieknél energiahatékonyabb működésű lapkákat. A platform magában foglalja az Arm szellemi tulajdonait és a Common Platform alacsony energiafogyasztású feldolgozó technológiáját is; a Common Platform egy az IBM, a Samsung és a GlobalFoundries által létrehozott gyártói szövettség.
A Samsung időközben már a megbízhatósági teszteket is elvégezte, és kész a kis fogyasztású 32 nanométeres lapkák tömeggyártásának beindítására. A cég megfogalmazása szerint kész kielégíteni a következő generációs mobil fogyasztói elektronikával szemben támasztott elvárásokat a média-intenzív használattal és energiatakarékos működéssel kapcsolatban.
A Samsung a továbbfejlesztett gyártástechnológiának és lapkatervezésnek köszönhetően az energiatakarékosság tekintetében is jelentős előrelépést tett. Az új lapkák 30 százalékos fogyasztási hatékonyság-javulást mutatnak a régebbi, 45 nanométeres technológiával készült chipekhez képest.
A Samsung a mobiltelefonok mellett más eszközökhöz is gyárt chipeket: a Chipworks szerint többek között az Apple iPadban dolgozó A4 lapka is a Samsung 45 milliméteres gyártási eljárásával készül. Az Apple azt ígérte, hogy egy további A4 lapkaváltozat jelenik meg hamarosan, a június 24-én útjára indítandó iPhone-ban.
A GlobalFoundries a 28 nanométeres gyártástechnológiára koncentrál majd mobil lapkáit illetően, a cég az év negyedik negyedévében fogja beindítani a gyártást. A vállalat a a 32 nanométeres gyártási eljárást is szeretné továbbfejleszteni, hogy azt nagyobb teljesítményű chipek - például AMD asztali és laptop processzorok - gyártásához használhassa majd.