A Reuters tegnap azt állította, hogy a finn mobilgyártó nagy valószínűséggel leállította az N9 típusjelzésű okostelefonjának fejlesztését, amely az első MeeGo operációs rendszert futtató készüléküknek ígérkezett. Ez a döntés továbbra sem hivatalos - bár maga a készülék sem volt soha az -, ám nem tűnik lehetetlennek, hiszen régóta pletykáltak a Windows Phone 7-es Nokiákról, a redmondiak rendszerének bevezetése esetén pedig nem sok értelme volna erőltetni a Maemo Linux utódjának használatát.
Ma reggel részben tisztázódtak a dolgok, menjünk sorjában: Londonban a Nokia és a Microsoft bejelentették a hosszú távú együttműködésüket, amely keretében a finn mobilgyártó Windows Phone 7-es készülékeket fog piacra dobni. Természetesen a Symbiant sem fogják elhanyagolni, ráadásul egy MeeGo-s eszközzel is előrukkolnak még idén.
Komoly változások lesznek a szolgáltatások terén is: a Nokia összes keresője mögött a Bing Search fog állni a jövőben, az online hirdetési felületeik értékesítéséért a Microsoft adCenter lesz a felelős, míg a Nokia térképészeti részlege (NAVTEQ) átveszi az uralmat a Bing Maps felett.
A Nokia tárgyalásokat fog folytatni az olyan mobilszolgáltatókkal, amelyek ügyfélkörében nem elterjedt a bankkártyás fizetés, hogy az ottani Windows Phone 7 operációs rendszert futtató készülékek tulajai az operátorokon keresztül tudjanak tartalmakat vásárolni. Ezzel párhuzamosan az Ovi Store beleolvad a Microsoft MarketPlace-be.
Természetesen még kérdéses, hogy ezen lépések segítenek-e a Nokiának kimászni a gödörből, ám a cég hivatalos blogján már sokan temetik a mobilgyártót. A leghangsúlyosabb kritika természetesen az, hogy a finn gyártó ezzel elveszti egyedi jellegét és nem lesz más, mint egy hardver platform, ami kiszolgálja a Microsoft és a WP7 igényeit. A Nokia erre reagálva arra mutat rá hivatalos közleményében, hogy a cég épphogy nem ezt a szerepet szánja magának, hanem bele szeretne folyni a WP7 fejlesztésébe, tökéletesítésébe.
Ebbe az is bele fog férni a Nokia tervei szerint, hogy részt vehetnek a hardver optimalizációs, nyelvi támogatási folyamataiba. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg az eddigieknél sokkal testre szabottabb rendszerre számíthatunk, illetve utalnak arra is, hogy a Nokia jóval szélesebb körben szeretné terjeszteni WP7-es készülékeit, mint az eddig látható volt. Ez utóbbi vélhetően a Windows Phone 7 készülékek árát is érinteni fogja, vagyis a Nokia törekedik majd arra, hogy a WP7 mobilok ne csak a felső kategóriáéban legyenek elérhetők.
Letisztult tehát a kép: Stephen Elop színre lépésével egyre érezhetőbbé vált, hogy a Nokiának sürgetően új utat kell keresnie. Mivel Elop korábban a Microsoft egyik vezetője volt (elsősorban az Office termékért felelt, mint az Üzleti Csoport vezetője), sejthető volt, hogy a finnek nem az Androidot, hanem a zártabb rendszert, a WP7-et, és ezzel együtt a Microsoftot választják partnerül. Komoly, a piacra minden szempontból kiható lépés ez, aminek kimenetele egyelőre megjósolhatatlan.
(A cikk testvérsite-unkon, a Nonstopmobil.hu-n is megjelent.)