A legmodernebb technológiákkal gazdagodott a honvéd tisztképzés - jelentette be a Honvédelmi Minisztérium (HM) parlamenti államtitkára a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hadtudományi és honvédtisztképző karának szolnoki campusán, ahol szimulátorokat és speciálisan a légi közlekedésre fókuszáló kibővített valóságlaboratóriumot (XR labor) adtak át.
Vargha Tamás mérföldkőnek nevezte ezt napot a honvéd tisztképzés és a katonai kutatások fejlesztése terén. Szerinte az egyetem oktatói, a honvédtisztjelöltek és a Magyar Honvédség tisztjei a legújabb eszközökkel készülhetnek a jövő kihívásaira, az ország védelmére és a magyar emberek szolgálatára.
A mesterséges intelligencia alkalmazása, a dróntechnológia fejlődése és fejlesztése, illetve a kiberbiztonsági rendszerek kutatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a Magyar Honvédség lépést tudjon tartani az új kihívásokkal és egy korszerű, jól felszerelt modern haderőt biztosítson Magyarország védelmére - közölte.
Az új szimulátorok és eszközök segítenek abban, hogy a tisztjelöltek egy élethű és modern környezetben sajátíthassák el a döntéshozatali mechanizmusokat és szerezzék meg a mindennapi szolgálatukhoz szükséges készségeket. Ezek az eszközök lehetőséget teremtenek további technikai kutatások és fejlesztések támogatására is. Valós idejű adatok gyűjtésével új stratégiák és taktikák kidolgozására nyílik lehetőség, ez pedig szintén hozzájárul a Magyar Honvédség képességeinek fejlesztéséhez - közölte.
Deli Gergely, az NKE rektora küldetésüknek nevezte, hogy stratégiai jelentőségű, a jelenkor kihívásaira reagáló oktatási és kutatási feladatokat lássanak el. A ma átadott újgenerációs eszközök támogatják az élményszerű, gyakorlatorientált és innovatív képzést az állami légiközlekedési alapképzési szakon - közölte. Ezek az eszközök a Magyar Honvédség számára is kiemelt jelentőséggel bírhatnak, hatékonyan támogathatják a katonai feladatokra való felkészülést, a kiképzési gyakorlat előkészítését és szakszerű tervezését. A korszerű szimulációs technológia csökkenti a képzési költségeket, optimalizálja a gyakorlati tapasztalatszerzést és hozzájárul a honvédség magas szintű felkészültségéhez.
Emellett egyedülálló kutatási, fejlesztési lehetőségeket is biztosítanak, különösen a légiforgalmi irányítás, a repülésbiztonság, valamint a pilóta nélküli rendszerek interakcióinak mélyebb tudományos vizsgálatára. Stratégiai céljuk, hogy ezekkel a fejlesztésekkel tovább erősítsék nemzetközi szinten is kutatási együttműködéseiket és támogassák a védelmi szektor technológiai innovációit.
"Versenyképességünk és eredményességünk kulcsa a tudományos munka és az oktatási módszerek ötvözése az innovatív eszközökkel" - fogalmazott.
Az átadott egyik eszköz egy modern, repülőtéri toronyirányító szimulátor, amellyel egy integrált mintarepülőtéri környezetet tudnak teremteni. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos légijárművek mellett, a nagyméretű pilóta nélküli légijárműrendszerek irányítása is lehetségessé válik.
A másik egy ZLIN 242 típusú repülőgépszimulátor, ami az állami légiközlekedési alapképzési szakon tanuló hallgatók oktatásában kap jelentős szerepet.
A harmadik egy XR laboratórium, amely segítségével vizsgálni tudják a különböző virtuális, kiterjesztett és vegyes valóságot, illetve az úgynevezett "digitális iker megoldások" alkalmazhatóságát.
A szimulátorok és az XR laboratórium, valamint az azoknak otthont adó helyiségek felújítása, berendezése a hazai Tématerületi Kiválósági program (TKP) és az Európai Unió támogatási forrásokon alapuló Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) projekt finanszírozásával valósut meg, csaknem 400 millió forint értékben.