A Berlini Műszaki Egyetem (Technische Universitaet Berlin) által koordinált Microholas projektben több európai intézmény, köztük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a szintén magyar Optilink is részt vesz. A mikroholografikus adatrögzítési technológia az optikai lemezek tárolókapacitását állítólag 1 terabájtosra bővítheti, de a jelenlegi, 500 gigabájtos eredmény is magáért beszél.
A hagyományos, a lemezek felszínén történő adatrögzítés helyett a technológia belső nanostruktúrával operál. Az új diszkek összesen 50 rétegben tárolnak 10-10 gigabájtnyi adatot. Susanna Orlic professzor, a projekt vezetője elmondta, hogy az optikai lemezek denzitása a hullámhossz multiplexálásával (zöld mellett kék lézer) tovább növelhető, így nem lehetnek elégedettek a fél terabájtos kapacitással. Orlic azt is hozzátette, hogy az új lemezek célja elsősorban a hosszú távra szóló adattárolás elősegítése, nem pedig az, hogy mindenki ezer mozifilmet hordhasson magával egyetlen DVD-n.
Egy egyrétegű Blu-ray lemez jelenleg 25 gigabájt, egy egyrétegű HD DVD lemez 15 gigabájt adatot képes tárolni, a kétrétegű változatok pedig dupla annyit. A holografikus technológiáknak nem a Microholas az első képviselője: az InPhase 130 milliméteres Tapestry lemeze 64 DVD-nek megfelelő mennyiségű információt tud raktározni, és az izraeli Mempile is előállt a TeraDisc nevű optikai lemezzel, amely a cég szerint szintén 1 terabájt maximális kapacitással rendelkezik.