Hirdetés
. Hirdetés

Megkongatták a vészharangot a tudósok - riasztó 5G felfedezést tettek

|

A mobiltelefon-sugárzás elváltozásokat okozott a kísérleti patkányok agyszövetében.

Hirdetés

Az ellenőrzött körülmények között végzett 5G-sugárzási spektrumnak való kitettség változásokat eredményezett a laboratóriumi patkányok agyszövetében - állapította meg az oroszországi Tomszki Állami Egyetem (TSU) tudóscsoportja.

Az 5G mobiltelefon-infrastruktúra bevezetése óta aggodalmak merültek fel annak lehetséges egészségügyi hatásaival kapcsolatban. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség szerint az 5G rádiófrekvenciás elektromágneses mező (RF-EMF) esetében "lehetséges" az emberi rákkeltő hatás, de meggyőző kutatási eredmények egyik esetben sem születtek.

"Úgy döntöttünk, hogy kiderítjük, milyen hatással van a nem ionizáló sugárzás a különböző korú rágcsálókra" - mondta Natalia Krivova, a TSU Biológiai és Biofizikai Kutatóintézetének vezető kutatója nyilatkozatában.

A TSU tudósai hím Wistar patkányokon (általános többcélú patkánymodell biztonságossági és hatékonysági vizsgálatokhoz) kísérleteztek, amelyeket a tudósok azért kedvelnek, mert hasonlóan reagálnak a külső ingerekre, mint az emberek. Három különböző korcsoportot vizsgáltak: 5-6 hetes patkányokat (az emberi serdülőknek megfelelő), 10-11 heteseket (40 éves és idősebb emberi felnőttek) és 17-18 hetes patkányokat (65 éves és idősebb emberek). Mindegyiküket öt héten keresztül RF-EMF frekvenciáknak tették ki, ami körülbelül négy évnyi emberi élettartamnak felel meg.

Hirdetés

A vizsgálat nem mutatott ki semmilyen külső változást a sugárzásnak kitett patkányok és a kontrollcsoport között.

"A patkányok agyszövetének részletesebb vizsgálata azonban az 5G antennának való kitettség után jelentős változást mutatott az antioxidánsok és az oxidánsok arányában" - mondta Krivova.

Egyelőre nem világos, hogy az eltérések pozitív vagy negatív változásokat eredményeznek-e a patkányok kognitív képességeiben, vagy a szervezetük valahogy kompenzálja a zavarokat - tette hozzá, további kutatásokat sürgetve a témában.

A tomszki tanulmány az első alkalom, amikor a tudósok képesek voltak mérni a sugárzás elnyelési sebességét ketrecbe zárt rágcsálókon - közölte az egyetem. A TSU Szergej Shipilov professzor vezette sugárfizikai csoportja tervezte a kísérlethez az 5G antennát, a Ramdas Mazmanazarov posztgraduális hallgató által vezetett csapat pedig kifejlesztette az abszorpciós ráta mérésének módszerét. Munkájukat az év elején publikálták az Applied Sciences című folyóiratban.

A tanulmány része volt a Nemzetközi Elektromágneses Mező Projektnek, amelyet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezett, hogy tudományosan megalapozott és objektív válaszokat kapjon az 5G elektromágneses mezők lehetséges egészségügyi kockázataival kapcsolatos közérdeklődésre számot tartó kérdésekre.

Krivova szerint a kutatás következő szakaszában nőstény patkányokat kívánnak tanulmányozni, és azt vizsgálják, hogy az 5G-sugárzás hogyan hathat az utódaikra, ha sikerül biztosítani a finanszírozást.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.