Hirdetés
. Hirdetés

Földönkívüli élet nyomaira bukkantak a tudósok egy távoli exobolygón

|

A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja olyan gázokat azonosított a K2-18b légkörében, amelyek a Földön kizárólag élő szervezetek révén keletkeznek.

Hirdetés

Brit tudósok bejelentése szerint megtalálták az eddigi legerősebb bizonyítékot az élet jelenlétére a Naprendszeren kívül. A Cambridge-i Egyetem vezetésével működő kutatócsoport a NASA James Webb űrteleszkópját használva olyan gázokat észlelt egy távoli bolygó légkörében, amelyeket a Földön csak élő szervezetek termelnek.

A felfedezés a K2-18b nevű exobolygón történt, amely körülbelül 124 fényévnyire található az Oroszlán csillagképben. Az úgynevezett "hiceán" típusú bolygók közé tartozik, vagyis hidrogénben gazdag légköre és folyékony víztömegei lehetnek - ezek pedig kulcsfontosságú feltételei az élet kialakulásának.

A James Webb teleszkóp dimetil-szulfidot (DMS) és dimetil-diszulfidot mutatott ki a bolygó légkörében. A Földön ezek a vegyületek kizárólag biológiai folyamatok révén keletkeznek, főként tengeri mikrobák, például fitoplanktonok által. Megdöbbentő módon a K2-18b-n észlelt koncentrációjuk ezerszerese volt a földi értékeknek.

Hirdetés

Dr. Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem asztrofizikusa és a kutatás vezető szerzője úgy nyilatkozott: "Ezek az eredmények új, független bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a K2-18b bioszférát hordozhat."

"Amit most látunk, azok olyan jelek, amelyek biológiai aktivitásra utalnak a Naprendszeren kívül. Őszintén szólva, ez a legközelebbi dolog, amit eddig életre utaló jellemzőként azonosíthattunk."

Madhusudhan szerint a biológiai eredetű gázok kémiai "ujjlenyomatai" forradalmi lehetőséget jelentenek az idegen élet kutatásában. Ugyanakkor figyelmeztetett: az észlelt gázok akár ismeretlen természetes folyamatok eredményei is lehetnek, ezért további megfigyelésekre van szükség a végleges következtetésekhez.

Ha a felfedezést megerősítik, az alapjaiban változtathatja meg a Földön kívüli élet kutatásáról alkotott képünket - és egy új korszak kezdetét jelentheti az asztrobiológia történetében.

A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont szerint azonban dimetil-diszulfidot már élettelen környezetben, csillagközi molekulafelhőkben is kimutatták, így egyáltalán nem biztos, hogy a vegyület élőlényektől származik...

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.