Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) honlapja elérhetetlenné vált, miután Donald Trump elnök rendelete három hónapra szünetelteti a legtöbb amerikai külföldi segélyprogramot, annak érdekében, hogy újraértékelje a tengerentúli kiadásokat.
A weboldal szombat délután óta nem működik, a "Nem lehet a(z) www.usaid.gov helyen lévő kiszolgálóhoz csatlakozni" hibaüzenetet olvasható rajta. Még aznap az ügynökség X-fiókja is eltűnt később. A kiesés azután következett be, hogy a Trump-kormányzat azt fontolgatja, az USAID-t a külügyminisztérium irányítása alá helyezi.
Múlt héten Trump aláírta az amerikai külföldi segélyek többségének 90 napra történő befagyasztásáról szóló rendeletet, arra hivatkozva, hogy átfogóan felül kell vizsgálni a pénzek elosztását. A rendelet szerint "az adófizetők dollármilliárdjai olyan programokba áramlanak, amelyek nem szolgálják az amerikai érdekeket, és sok esetben aktívan ellenük dolgoznak".
A Fehér Ház a lépést Trump "Amerika az első" politikájának részeként fogalmazta meg, amelynek célja a pazarló kiadások csökkentése és a források átirányítása a belföldi prioritások felé.
Az USAID, amely a külföldön zajló humanitárius és fejlesztési programokat felügyeli, jelentősen érintett. Az ügynökség csak 2023-ban több mint 60 milliárd dollárt költött külföldi segítségnyújtásra.
Pénteken a Reuters arról számolt be, hogy a Trump-kormányzat azt tervezi, hogy megfosztja az USAID-et függetlenségétől, és a külügyminisztérium irányítása alá helyezi. Egyes források szerint a Nemzetbiztonsági Tanácsban már tartottak megbeszéléseket a kérdésről, és vizsgálják a jogi lehetőségeket, hogy Trump kiadhassa az összevonást hivatalossá tevő rendeletet. Egyes tisztviselők úgy vélik, hogy a rendeletet akár már ezen a hétvégén aláírhatják. A Reuters által az USAID központjáról átnézett fotókon látható, hogy az ügynökség hivatalos pecsétjét viselő táblákat már eltávolították.
A kritikusok elítélték a tervezett átszervezést.
Az USAID-t 1961-ben John F. Kennedy elnök hozta létre egy végrehajtási rendelettel, egyetlen ügynökség alá vonva a különböző külföldi segítségnyújtási programokat. Küldetése a gazdasági növekedés előmozdítása, a humanitárius válságok kezelése és az USA nemzetbiztonsági érdekeinek globális előmozdítása volt.
Az ügynökséget azonban egyre több kritika éri a hatékonyságát illetően, és a szakértők megkérdőjelezik, hogy a támogatási programok elérik-e a kitűzött célokat.