Oroszország vezető távközlési szolgáltatója, a Rosztelecom megerősítette, hogy a Balti-tengeren lévő egyik víz alatti kábele külső behatás miatt megsérült.
"A Rostelecom víz alatti kábele külső behatás következtében megsérült a Balti-tengeren" - áll a vállalat szombaton a sajtó számára kiadott közleményében. Hozzátették, hogy a szolgáltatások továbbra is működnek, és a javítás folyamatban van. A hatóságok még nem állapították meg a kár pontos okát.
Korábban ugyanezen a napon a finn parti őrség közölte, hogy felügyeli a javítási műveletet Finnország kizárólagos gazdasági övezetében, ahol egy orosz hajó végzi a munkát.
"A Finn-öböl parti őrsége felügyeli a gazdasági övezetről szóló törvény és a gazdasági övezet használatára vonatkozó feltételek betartását, ahol egy orosz hajó javítási munkálatokat végez a megsérült orosz kábelen" - írta az ügynökség az X-en (korábban Twitter).
A Balti-tengeren egyre gyakrabban fordulnak elő kábelsérülések, Svédország, Norvégia és Finnország is hasonló esetekről számolt be az elmúlt hónapokban. A tenger alatti energia- és adat-infrastruktúra biztonsága miatt egyre nagyobb az aggodalom, bár a tisztviselők nem találtak egyértelmű bizonyítékot a szabotázsra.
A NATO a közelmúltban kiterjesztette a megfigyelési műveleteket a feltételezett szabotázs után, és olyan találgatások keringtek, hogy Oroszország szerepet játszhatott az incidensekben.
E hónap elején a norvég hatóságok egy orosz személyzet által vezetett hajót tisztáztak, miután nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a Lettországot és Svédországot összekötő tenger alatti optikai kábel nemrégiben bekövetkezett megrongálódásához köze lenne.
A Szentpétervár és Murmanszk között közlekedő, norvég tulajdonú hajót januárban tartóztatták fel a lett hatóságok kérésére.
A Kreml tagadta a tenger alatti kábel megrongálásában való részvétel vádját, Dmitrij Peszkov szóvivő pedig alaptalannak minősítette a vádakat. "Egészen abszurd, hogy továbbra is Oroszországot ok nélkül mindenért hibáztatják" - mondta.