Hirdetés
. Hirdetés

Nemcsak a megemelkedett költségekkel kell szembenézniük a cégeknek az energiaválság alatt

|

Az IT Fest immáron harmadik éve tartja lázban a magyar tech-közösséget, a Business Fest keretein belül több ezer látogató volt kíváncsi száznál is több előadó szakmai tartalmára, nem csak IT témában. Idén négy színpad közül is választhattak az érdeklődők, múlt héten a 'Develop Tomorrow by Grape Solutions' színpadán mi is megnéztük az előadásokat.

Hirdetés

Fotó: Grape Solutions
Fotó: Grape Solutions

A jelenlegi energiaválság több kihívást is rejt a cégek számára, mint az elsőre gondolnánk, hiszen teljesen újra kell értékelniük technológiai infrastruktúrájukat a költségcsökkentés érdekében, ezt pedig hatékonyabb, fenntarthatóbb megoldások alkalmazásával érhetik el. A felhőalapú és a helyben telepített szoftverrendszerek, a skálázhatóság, az agilitás és a fenntarthatóság kulcstényezőkké váltak az energiafogyasztás mérséklése érdekében. A 17 éves megalapítását ünneplő hazai szoftverfejlesztő vállalat, a Grape Solutions az eseményen az energiaválság és az IT kapcsolatát vizsgálta, vendégük volt többek között Bábel Gabriella, a Microsoft kormányzati üzletág vezetője, Barta Gergő, a Deloitte vezető menedzsere, Tátrai László, a SPAR Magyarország CIO-ja, Kezdődy Attila, a Magyar Bankholding Advanced Analytics vezetője és Ágoston Tamás, az Agora Pay vezérigazgatója.

Fotó: Grape Solutions

Az energiaválság alatt az egyik kulcskérdés a felhőalapú és az on premise technológia közötti választás, vajon mikor éri meg cloudban vagy helyileg futtatni az operatív feladatokat a vállalkozásoknak. A felhőalapú megoldások általában energiatakarékosabbak a helyhez kötött technológiákhoz képest. A nagyobb cloud szolgáltatók, mint a Microsoft, a Google és az Amazon már energiagazdálkodási megoldásokkal optimalizálják adatközpontjaikat, hogy így csökkenthessék ügyfeleik kiadásait. A Microsoft régóta jelentős erőforrásokat fektet az energiahatékony adatközpont-infrastruktúra fejlesztésébe, felméréseik szerint, adatközpontjaik 22-93 százalékkal energiahatékonyabbak lehetnek, mintha ugyanazokat a szolgáltatásokat magánszervereken üzemeltetnék.

A pénzintézetek, a kórházak, a kormányzati szervek a közegészségügyi és közbiztonsági szolgáltatók mind az adatközpontoktól - a felhőnek otthont adó fizikai infrastruktúrától - függenek, ezért is kiemelten fontos számukra a fenntartható energiagazdálkodás, amelyet egyre nagyobb százalékban zöld energiával működtetnek, például napenergiával. A cloud működés a banki szférától sem idegen, a magas adatbiztonságot figyelembe véve számos feladat működtethető felhőben, mint például a BI adatelemzés, a CRM rendszer vagy a digitális bankolás. Ahogy a szakmai beszélgetésben is elhangzott, a bankok nem csak ügyfeleiknek ajánlanak zöld hitelkonstrukciókat, - így edukálva őket a fenntarthatóság felé - hanem egyre inkább nyitottak a zöld energiatermelés és felhasználás iránt.

Fotó: Grape Solutions

A költségcsökkentés kérdéskörében a skálázhatóság is kiemelt szerephez jut a vállalatok életében. Energiaválság idején a vállalkozások a kereslet ingadozását vagy rosszabb esetben az energia korlátozott elérhetőségét tapasztalhatják. Ez a teljes ellátási láncot érintheti, a nyersanyagbeszerzéstől a gyártáson át a forgalmazásig. Ha az energiafüggő beszállítói útvonalak károsodnak, a vállalatok késedelemmel, akár hiánnyal szembesülhetnek az alapanyagok átvételében, illetve a késztermékek előállításában. Az ellátási lánc hibák kiküszöbölésére lehet megoldás a skálázhatóság, amely segíti a vállalkozások abban, hogy a valós idejű igényekhez igazítsák erőforrásaikat (humán, informatikai, pénzügyi).

Az energiaválság emellett arra is készteti a cégeket, legfőképp a kereskedelmi vállalatokat, hogy forecast rendszerüket továbbfejlesszék, hiszen elengedhetetlenné vált az energiaigény pontos előrejelzése. Az előrejelző rendszerek segítenek azonosítani a keresleti mintákat. A múltbeli adatok elemzésével és az előrejelző modellezési algoritmusok alkalmazásával az előrejelző rendszerek értékes betekintést nyújtanak, amelyek segítenek a vállalkozásoknak az energiaelosztás optimalizálásában vagy a túlterhelés megelőzésében. A Grape Solutions számos energiamenedzsment szoftvert kínál ügyfelei számára, amelyek okos szenzorok segítségével képesek meghatározni a várható energiatermelés és fogyasztást egy adott napszakban. Ezek a rendszerek az épületenergetikában, így szinte minden ágazat részére energiahatékonysági megoldásokat kínálnak, továbbá az okos eszközökből érkező adatok operatív vagy stratégiai döntéseket támogathatnak a vállalatok életében.

Hirdetés
Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.