Hirdetés
. Hirdetés

Hat kulcstechnológia, amivel mindent kihozhatunk az adatokból

|

A digitalizáció korában nemcsak az adat-univerzum mérete, hanem értéke is robbanásszerűen nő. A vállalatok adatalapú működés útján nyerhetik ki ezt az értéket, fordíthatják ügyfeleik és üzletük előnyére. Az ehhez szükséges átalakulásban hat technológia meghatározó szerephez jut, így előrevetíti az informatika jövőjét.

Hirdetés

A digitális átalakulás motorját - az analitikát és a mesterséges intelligenciát - működtető üzemanyagnak, a jövő olajának és valutájának is nevezték már sokan az adatot. Célozzunk rájuk bárhogyan, egy biztos, az adatok és az elemzésükkel nyert információk létfontosságúvá váltak a vállalatok életében, mivel nélkülük elképzelhetetlen az ügyféligények mélyreható megismerése, megértése és rugalmas kiszolgálása, a termékek és szolgáltatások személyre szabása, az intelligens automatizálás és a hatékonyság fokozása - röviden az adatalapú működés kialakítása.

Hirdetés

Komoly akadályokba ütközhet azonban ez a transzformáció, ha a vállalatok nem ismerik vagy értik a korszerű adatfeldolgozás követelményeit, nem tudják megfelelően kiválasztani és használni a kihívások megválaszolását segítő megoldásokat. A Dell Technologies ezzel összefüggésben hat nagy technológiai területet határozott meg, amelyek várhatóan az informatika jövőjére is a legnagyobb hatással lesznek a következő három-öt évben. Ezek sorban: adatkezelés, felhőszolgáltatások és többfelhős környezetek, peremhálózatok, mesterséges intelligencia, 5G és kiberbiztonság.

Adatkezelés újratöltve

Áradatukhoz és értékükhöz hasonlóan gyorsan nő az adatok feldolgozásával összefüggő feladatok mennyisége is. Tavaly egy vállalat átlagosan 13,5 petabájt adatot kezelt, ami 831 százalékos növekedést mutat 2016-hoz képest, öt év múlva azonban ez a mennyiség várhatóan eléri a 175 zettabájtot.

Ráadásul nemcsak az adatok mennyisége, hanem változatossága és elosztottsága is folyamatosan nő. Az 5G szolgáltatásokkal gyorsuló dolgok internetén az IoT-technológiákkal felértékelődnek a peremhálózatok is, amelyekre minden másodpercben 127 új IoT-eszköz csatlakozik. A Gartner azt jósolja, hogy 2025-ben már az összes vállalati adat 75 százaléka a peremhálózatokon jön majd létre. A Forrester kutatása szerint pedig 2019 és 2024 között a strukturálatlan vállalati adatok mennyisége is megháromszorozódik.

Ugyanakkor a vállalatok jelenleg a keletkező adatmennyiség kevesebb mint 0,5 százalékát elemzik. A feldolgozatlan, "sötét" adat aránya jól mutatja, milyen nagy kihívás az adatok kezelése, és mennyire nehéz belőlük valódi értéket kinyerni. Nem véletlen, hogy az adattudósok idejük 50-80 százalékát még mindig az adatgyűjtésre és -előkészítésre fordítják, munkájukat az elszigetelt silóktól szabdalt adatkörnyezet és a megfelelő eszközök hiánya is hátráltatja. A vállalatoknak újra kell gondolniuk és átalakítaniuk az adatkezelést, hogy kiaknázhassák az adatokban rejlő lehetőségeket, kiszolgálhassák az analitikához és a mesterséges intelligenciához fűződő jövőbeni igényeket is.

A Dell tanulmánya szerint ehhez a transzformáció három lépése vezet. Az üzleti adatok demokratizálásával a legértékesebb, használatra kész adatkészletekhez könnyű hozzáférést kell adni a munkacsoportoknak. Minthogy azok különböző eszközökkel dolgozzák fel az adatokat, egységes felügyeletet kell kialakítani mind az eszközök, mind az adatfolyamatok felett, amely többfelhős környezetekre is kiterjeszthető. Végül következetes adat-, alkalmazás- és infrastruktúra-felügyeletet kell kiépíteni a vállalat teljes informatikai környezetében, amellyel nemcsak egyszerűbbé, hanem automatizálhatóvá válnak a folyamatok.

Nyilvános felhők házon belül

Mára stratégiai jelentőségű működési modellé vált a felhő, világszinten a vállalatok több mint 90 százaléka támaszkodik többféle nyilvános felhő, dedikált magánfelhők és hagyományos, házon belüli platformok kombinációjára. Összetettségüknél fogva a hibrid környezetek azonban felügyelet, integráció, optimalizálás és beruházástervezés szempontjából egyaránt komoly kihívásokkal szembesítik a szervezeteket. Mind keresettebbek ezért a többfelhős környezetek felügyeletét megkönnyítő megoldások, valamint a nyilvános felhőszolgáltatásokat a házon belüli adatközpontokba, illetve peremhálózatokra kiterjesztő helyi felhők, LCaaS (Local Cloud as a Service) szolgáltatások.

A Dell Technologies három felhőstratégiai alappillér kiépítését tanácsolja a vállalatoknak: teljesítményt és költséghatékonyságot biztosító, dinamikus és intelligens, programozható, önoptimalizáló, biztonságos és egyszerűen használható környezet kialakítását következő generációs infrastrukturális szolgáltatások által, a többfelhős környezet egységes felügyeletével, valamint a fejlesztés, a gyors alkalmazásszállítás támogatásával együtt. Nem utolsósorban az adatalapú működés megoldásainak minden rétegébe már a tervezéstől kezdve be kell építeni az említett biztonságot - ami kézenfekvőnek tűnik, de fontosságát lehetetlen túlhangsúlyozni.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.