A piacelemző szerint ennek hátterében az áll, hogy a hazai szoftverfejlesztők némelyike funkcionalitás tekintetében tartani tudja a versenyt a vállalatirányítási piac multinacionális szereplőivel, különösen azokon a réspiacokon belül, ahol jelentősen elmélyítette iparági szakértelmét, és ennek köszönhetően testre szabott megoldást tud kínálni.
A hazai ERP-szállítók versenyelőnyét növeli az a körülmény is, hogy a licencértékesítésben és különösen a szolgáltatások beárazásában sokkal rugalmasabbak lehetnek, mint nemzetközi versenytársaik; egy forráshiánnyal küzdő hazai középvállalat számára ez döntő lehet, amikor vállalatirányítási rendszert és bevezető partnert választ.
Az IDC Hungary ugyanakkor arra is rámutat, hogy a kiélezett árversenybe az ERP-piac nemzetközi szereplői is beszálltak. Olyan előre konfigurált iparági megoldásokat kínálnak, amelyek a vállalatirányítási rendszerek rendkívül gyors és költséghatékony bevezetését teszik lehetővé, ez különösen a kis- és középvállalati szegmensben szembetűnő. A multinacionális ERP-szállítók hazai partnerei közül többen szintén fejlesztenek olyan beépülő szoftvermodulokat (add-onokat), amelyekkel kiegészítve az alaprendszer gyorsabban és költséghatékonyabb módon illeszthető az egyes iparágakra jellemző folyamatokhoz és egyéb - például adatrögzítéssel és -riportolással kapcsolatos - speciális elvárásokhoz.
A piacelemző arra is felhívta a figyelmet, hogy ezzel párhuzamosan a hazai ERP-piac nagyvállalati szegmenségben az év második felében verziófrissítési hullám indulhat. Ez azt jelenti, hogy ezeknél a szervezeteknél is napirendre fog kerülni a vállalatirányítási rendszerek bevezetéséhez és frissítéséhez kínált, különböző licenckonstrukciók és szolgáltatások összehasonlítása a költséghatékonyság szempontjából.
Hazai és nemzetközi szállítók versenyeznek a nagyvállalati ERP-piacon
Ezt a trendelőrejelzést a hazai ERP-piac közép- és nagyvállalati szegmenségben 60 százalék körüli részesedéssel bíró SAP Hungary is megerősítette. A szállító nagyvállalati ügyfélkörén belül magas az olyan cégek aránya, amelyek jelenleg a vállalatirányítási rendszer 6-10 éve piacon lévő verzióját használják. A támogatás hosszú távú költséghatékonyságának megőrzése érdekében közülük jó néhányan még az idén elindíthatják az ERP-rendszer frissítését vagy egy ilyen projekt 2011-es megvalósításának előkészítését. Az SAP Hungary arra számít, hogy 2011 végére nagyvállalati ügyfeleinek 90 százaléka már a vállalatirányítási rendszer új verzióját fogja használni.
Az ügyvezető igazgató szerint a költséghatékonyság követelményét szem előtt tartó felhasználók számos érvet találnak, amely egy olyan nemzetközi szállító ERP-megoldása mellett szól, mint az SAP. A vállalat több évtizedes, világviszonylatban is meghatározó piaci jelenléte, innovációs potenciálja garantálja, hogy termékei lépést tartanak a technológia és a felhasználói igények fejlődésével, és a hozzájuk adott támogatás, karbantartás és törvényi követés hosszú távon is folyamatos lesz. Az SAP olyan középvállalati megoldást is kínál, amely egy Magyarországra kidolgozott alapcsomagból és a hozzá készült iparági specifikációkból épül fel, ezek jelentősen lerövidítik a bevezetés időtartamát. Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a csomag legújabb, önkormányzatoknak és közintézményeknek szánt specifikációja várhatóan néhány héten belül elkészül.
- Az SAP rendszerét választó vállalat a szoftverlicencek megvásárlása után a bevezetésre széles partnerkörünktől kérhet ajánlatot. Mintegy 1500 tanácsadó vagy az őket foglalkoztató SAP-bevezető cégek közül választhat, ami rugalmasságot és költséghatékonyságot biztosít számára - mutatott rá Ablonczy Balázs. - A Honvédelmi Minisztérium példáját említeném, amely a múlt évben teljes gazdaságirányítási és humánerőforrás-kezelő rendszeréhez az SAP megoldását választotta. A minisztérium korábban az Oracle-alapon működő, egyedi fejlesztésekkel és szigetmegoldásokkal összerakott rendszerét használta. Ezek egyike egy hazai fejlesztésű bérszámfejtő rendszer volt, amelyhez képest az SAP szabványos megoldása költséghatékonyabb alternatívát kínált. De említhetem a MALÉV-ot, a Jász Plasztik Kft.-t, az IBV Villamoscikk Kft.-t vagy akár a Közép-európai Egyetemet (CEU) is példaként. Ezek a vállalatok a jelzett időszakban szintén a mi ERP-rendszerünk mellett döntöttek, és jellemzően egyedi fejlesztésű, funkcionálisan egymástól elkülönülten működő és körülményesen karbantartható alkalmazásaikat cserélik le egy nagy megbízhatóságú, integrált rendszerre.
(A cikk a Computerworld hetilap ERP mellékletében is megjelenik.)