A torinói lepel egy vászondarab, amelyen egy keresztre feszített ember halvány képe látható. Az először az 1350-es években előkerült kendőt úgy tisztelik, mint a valódi halotti leplet, amelyet Jézus Krisztus testének bebugyolálásához használtak.
Azok, akik hisznek abban, hogy a torinói lepel volt valóban az a kendő, amelybe Jézus Krisztust temették, most tudományos bizonyítékkal támaszthatják alá hitüket. Ugyanis kutatásaik alapján olasz tudósok úgy vélik, hogy a torinói lepel Jézus Krisztus korából származik.
A katolikus ereklye az olaszországi Torinóban, a Keresztelő Szent János-székesegyházban található, amelyet felfedezése óta tanulmányoznak és vizsgálnak. Egy 1980-as években végzett tanulmány középkori hamisítványnak bélyegezte a leplet, miután a kutatók Kr. u. 1260 és Kr. u. 1390 közé datálták. Egy új tanulmány azonban úgy véli, hogy a lepel még régebbi.
A kutatók röntgensugarak segítségével vizsgálták meg a vászonszálakat, és a Názáreti Jézus korára vezették vissza a kendő eredetét. A Heritage című folyóiratban megjelent tanulmány azonban azt nem közölte egyértelműen, hogy a lepel Krisztus valódi halotti ruhája-e vagy sem.
Is this the image of Jesus of Nazareth?
— Culture Critic (@Culture_Crit) August 21, 2024
New X-ray analysis just revealed the Shroud of Turin, Christ's alleged burial cloth, to be 2,000 years old.
So here's what we know — and why it might just be real... (thread) 🧵 pic.twitter.com/MGgG2pDGIK
Liberato De Caro olasz tudós, aki 2019-ben kezdte meg kutatásait, nagyszögű röntgenszórással (WAXS - Wide-angle X-ray scattering) vizsgálta meg alaposabban a kendőt. A szövetben lévő lencellulózt 2000 évesre datálta. A lenről azt is feltételezik, hogy a nyugat-levantei területről származik. Mindazonáltal, további vizsgálatokra lesz szükség ahhoz, hogy a kendő valódi korát megerősítsék.
A halotti lepel egy 4,3×1,2 méteres vászonból készült, 1354-ben a középkori Franciaországban felfedezett kendő, amelyet az észak-közép-franciaországi Lirey templomának esperesének ajándékozta egy Geoffroi de Charny nevű lovag, aki azt állította, hogy az Jézus Krisztusé volt. Azt azonban nem tudni, hogy a lovag hogyan jutott a kendő birtokába.
1389-ben hamisítványnak nyilvánították, miután egy troyes-i püspök szerint valaki beismerte hogy ő készítette - írja egy katari híroldal. Ezt követően inkább ember alkotta ikonként, mint valódi ereklyeként állították ki.
Korábbi tanulmányok megállapították, hogy a mű nem festett, mert nem találtak festék- vagy pigmentmaradványokat. Más kutatók 2002-ben felvetették, hogy a kép a szövet és a megfeszített test közötti kémiai reakció eredményeként alakulhatott ki. A ruhán lévő vérről is megerősítették, hogy AB vércsoportú.