Egy új felfedezés megnyithatja az utat olyan szuperkondenzátorok előtt, amelyek 60 másodperc alatt képesek a telefonokat és laptopokat, az elektromos autókat pedig mindössze tíz perc alatt feltölteni.
A University of Colorado jelentette be, hogy kutatói áttörést értek el a töltött ionrészecskék viselkedésének megértésében - ez a felfedezés lehet a kulcs a szuperkondenzátorok régóta várt energiatárolási képességeinek logisztikájához.
A szuperkondenzátorokat már régóta javasolják az elektronikai eszközök villámgyors feltöltésének megoldásaként, de mostanáig a tudósok nagyrészt nem tudták kitalálni, hogyan növelhető az energiasűrűség a lítium-ion akkumulátorokéval megegyező vagy azt meghaladó értékre. A hagyományos akkumulátorokhoz képest, amelyek akár tízszer több energiát képesek tárolni, mint a mai szuperkondenzátorok, ez a technológia a lehetséges, de még nem a gyakorlati megvalósítás tartományában maradt.
Ankur Gupta vegyész- és biomérnök, a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent új tanulmány vezető szerzője szerint azonban ez hamarosan megváltozhat.
"A szuperkondenzátorok elsődleges vonzereje a sebességükben rejlik" - mondta a sajtóközleményben. "Hogyan tehetjük tehát gyorsabbá a töltésüket és az energia felszabadítását? Az ionok hatékonyabb mozgatásával!"
Amint azt Gupta és csapata felfedezte, az ionok másképp mozognak porózus környezetben, mint amilyen a szuperkondenzátorokban található, mint ahogy azt a Kirchoff-törvény szigorú betartása esetén várnánk - ez a régi elv módosítása, amely forradalmasíthatja a technológia tárolási kapacitását.
"Ez a munkánk lényege" - mondta Gupta. "Megtaláltuk a hiányzó láncszemet".
Az eredményeknek, ahogyan azt az interjúban is sugallja, hatalmas következményei lehetnek "a bolygó jövőjére".
Természetesen a kutatókra még rengeteg munka vár, mielőtt a legújabb felfedezés a következő generációs energiatároló eszközökben megvalósulhat, ha egyáltalán megvalósulhat. Mindazonáltal ez egy érdekes betekintés a technológia jövőjébe.