Hirdetés
. Hirdetés

Munkahelyi diszkrimináció

|

Kikkel nem szeretnek együtt dolgozni a magyarok?

Hirdetés

A jövő munkavállalóinak, a diákoknak 83%-a a jövőben olyan helyen szeretne dolgozni, ahol nincs hátrányos megkülönböztetés a munkahelyeken. Ezzel szemben a magyarországi munkavállalók több mint fele észlelt már hátrányos megkülönböztetést - derült ki a Gemius kutatásából. Az LMBTQ embereknél kevésbé csak a romákat fogadnák el kollegájuknak. A kutatásból az is kiderült, hogy a cégeknek megéri nyitottnak lenni. Ugyanis boldogabbak, és elkötelezettebbek azok a dolgozók, akik nyitott cégeknél dolgoznak, ahol mindenkit csak tetteik és teljesítményük alapján ítélnek meg. A nyitottságot alapértékként valló közösségeknek létrehozott Nyitottak vagyunk kezdeményezéshez egy év alatt több mint 700 cég szervezet és közösség csatlakozott. A kezdeményezés idén is közös kamionnál vár mindenkit a Budapest Pride felvonuláson.

Hirdetés

Minden második munkavállaló találkozott már munkahelyi diszkriminációval
A 15 éven felüli magyarországi internetező közönségre reprezentatív kutatás szerint a munkavállalók 52%-a számolt be arról, hogy találkozott már hátrányos megkülönböztetéssel a munkahelyén, közülük minden második ember saját maga is tapasztalt ilyet. Az 52%-os arány európai viszonylatban igen magasnak számít, egy nemzetközi kutatás szerint a nyugat-európai átlag 35% körül mozog.

A munkáltatók harmada nem nyitott
Miközben a jövő munkavállalóinak, a mai diákoknak túlnyomó többsége nyilatkozott úgy, hogy szívesebben dolgozna nyitott munkahelyen, a most dolgozók szerint a munkahelyek harmadára ez nem igaz. A diákok 83%-a válaszolt úgy, hogy olyan helyen szeretne dolgozni, ahol alapvető értéknek tekintik, hogy munkatársait és partnereit kizárólag tetteik és teljesítményük alapján ítélik meg, tekintet nélkül életkorra, nemre, nemi identitásra, szexuális orientációra, nemzeti, etnikai hovatartozásra vagy származásra, politikai, vallási vagy más meggyőződésre, fizikai és egyéb adottságokra.

 

A kollégáik által leginkább elutasított csoportok a romák és az LMBTQ emberek
Azt is vizsgálták, mennyire elfogadóak a munkahelyükön egymással az emberek. A saját kollégáik által leginkább elutasított csoportok egyértelműen a romák és a - nemzetközi kutatások szerint a társadalom 5-8%-át kitevő - LMBTQ (meleg, leszbikus, biszexuális, transznemű és queer) emberek. Ezt a két csoportot választanák a legkevésbé munkatársuknak, beosztottjuknak vagy felettesüknek az emberek. A munkavállalók több mint kétharmada nem fogadna el LMBTQ embert felettesnek (69%). Romát még ennél is kevesebben mindössze a munkavállalók negyede (24%), fogadná el. A munkavállalók több mint fele még a főnöke sem lenne LMBTQ (56%) vagy roma munkavállalónak (54%).

A munkáltatóknak megéri nyitottnak lenni
A kutatásból az is kiderült, hogy a cégeknek, szervezeteknek megéri nyitottnak lenni. Azok, akik úgy vélték, hogy munkáltatójuk alapértéküknek tekinti, hogy másokat csak tetteik és teljesítményük alapján ítél meg, tekintet nélkül minden másra, boldogabbak munkahelyükön, és elkötelezettebbek is iránta.

A nyitottságért állnak ki cégek, szervezetek, kamionnal mennek a Budapest Pride-ra
A nyitottságot alapértékként vállaló cégek, szervezetek és közösségek számára létrehozott Nyitottak vagyunk kezdeményezés keretében idén is közös kamionnal érkezik a Budapest Pride-ra számos cég és szervezet, köztük a közösségi kezdeményezés elindítói, a Prezi, az espell és a Google, és a kutatást készítő Gemius is. A Nyitottak vagyunk kamionnál várják az elsőprájdozókat, a Pride-on már hagyományosan részt vevő cégeket, szervezeteket, közösségeket, valamint minden támogatót.

A kutatásról
A kutatás reprezentatív a 15 éven felüli magyarországi internetező közönségre. A minta nagysága 2500 fő. A kérdőívek gyűjtése CAWI pop-up módszerrel történt június 20-27. között.
A kutatást a Gemius mint a Nyitottak vagyunk kezdeményezéshez csatlakozott cég készítette, a kezdeményezéshez szintén csatlakozott Index és Sanoma Media Budapest támogatásával.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.