Az emberi erőforrásokkal foglalkozó szervezetek előrejelzései szerint a jövő munkaerőpiacának sztárjai az informatikusok lesznek.
"Mindenki olyan munkahelyről álmodozik, ahol akkor és annyit dolgozik, amennyi neki belefér, és ahová nem kell minden nap bejárni. Bár az olyan feladatköröknél, ahol folyamatos egyeztetésre van szükség, a cégek teljes munkaidőben foglalkoztatják az informatikusokat, nő az olyan projektjellegű megbízások száma is, amelyek otthonról - vagy bárhonnan is teljesíthetők"- mondta Herczeg Rudolf, a Ruander Oktatóközpont vezetője.
Annak ellenére, hogy ma már szinte nincs olyan munkakör, amelyhez ne lenne szükség informatikai alapismeretekre, a középiskolai oktatás nem minden esetben teszi lehetővé, hogy elsajátítsuk ezeket. "Az informatikai óraszám csökkenése miatt sok fiatal jelentkezik különféle informatikai tanfolyamokra. A magabiztos szövegszerkesztés, táblázatkezelés, fájlkezelés a munkaerő-piaci esélyeinket is javítja, sőt, azt is kijelenthetjük, hogy feltétele annak. Megfelelő számítógépes ismeretek nélkül az állásinterjúkra sem érdemes elindulni!"- tette hozzá Herczeg Rudolf. A szakember szerint 2015-ben a legnépszerűbb képzések a szoftverfejlesztő, az informatikai rendszergazda, webfejlesztő, Java programozó, amelyek mind magas kereseti lehetőséget biztosítanak, Magyarországon is.
Az informatikai képzések nemcsak a közeljövőre nézve jelentenek megtérülő befektetést. A technológiai fejlődés és a digitális marketing alaposan átrajzolja a cégek munkaerőigényét. Olyan szakmákat teremt, amelyek korábban gyakorlatilag nem léteztek, vagy más feladatköröket láttak el. A jövőben például óriási szükség lesz olyan szakemberekre, akik biztonságosan tárolják és dolgozzák fel az adatgyűjtő eszközök által megszerzett információkat.
Sokan úgy vélik, 2016-ban az adatelemzői lesz az egyik legkeresettebb szakma, a cégek ugyanis nem sajnálják a forrásaikat, hogy mindennél többet tudjanak meg a fogyasztói szokásokról, hogy aztán személyre szabott és anyagilag is megtérülő, eredményes marketingkampányokat indítsanak. Szintén nagy lesz a kereslet az IT szakmán belül az informatikai biztonsági elemzőkre, akiknek többek között az a feladata, hogy kiszűrjék az adatkommunikációs rendszerek gyengeségeit, fejlesszék azokat, és megoldják a hibákat.