Emiatt fontos célkitűzés, hogy a felsőoktatásban tanulók közül egyre többen válasszák a természet- és élettudományokat, valamint a műszaki, mérnöki és matematikai területeket. Jelenleg a hallgatók fele tanul ezeken a területeken, a cél, hogy ez az arány 2030-ra elérje a háromnegyedet.
A Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) kiemelt szerepet játszik ebben a folyamatban, különösen az élettudományok területén. Az NTA egyedülálló tehetséggondozó programként összekapcsolja a középiskolai és egyetemi oktatást a kutatóintézetek munkájával, lehetőséget biztosítva a diákoknak arra, hogy tanulmányaik mellett bekapcsolódjanak a tudományos kutatásokba.
A tudomány és az innováció támogatása ugyanis központi szerepet tölt be Magyarország jövőképében - nem véletlenül. Az elmúlt években jelentős előrelépés történt ezen a területen: a kutatás-fejlesztési kiadások nagysága megháromszorozódott, és tavaly elérte az ezermilliárd forintot, miközben az ezen a területen dolgozók és a doktoranduszok száma is jelentősen nőtt.
Az élettudományok iránt érdeklődő középiskolások számára az NTA programja országossá bővült, ahol a diákok heti rendszerességgel kapnak kiegészítő képzést 27 középiskolában. Az egyetemi képzési programban a négy orvosegyetem legtehetségesebb és legmotiváltabb hallgatói vesznek részt, akik számára mentorálás, ösztöndíjak, laboratóriumi kutatási lehetőségek és angol nyelvi képzés is elérhető. Emellett a hallgatók szabadidős és kulturális programok keretében is fejlődhetnek, Szegeden pedig kollégiumi elhelyezés várja őket.