Az Egyesült Államok Egyenlő Foglalkoztatási Esélyek Bizottsága (EEOC) vizsgálatot indított az indiai Tata Consultancy Services (TCS) ellen, miután több tucat amerikai munkavállaló nyújtott be panaszt diszkrimináció miatt - számolt be a Bloomberg.
A panasztevők, főként 40 év feletti, nem dél-ázsiai származású szakemberek, azt állítják, hogy a TCS igazságtalanul őket bocsátotta el, miközben indiai kollégáikat - köztük H-1B vízummal rendelkezőket - megtartották.
A TCS közleményében alaptalannak és félrevezetőnek nevezte a vádakat. A vállalat szóvivője hangsúlyozta:
"A TCS az Egyesült Államokban is elkötelezett a faji, nemi és életkori egyenlőség mellett, és működésében a legmagasabb szintű integritás és értékek vezérlik."
A Bloomberg szerint a panaszok beadása 2023 végén kezdődött, és az EEOC több mint két tucat esetet vizsgált át. A bizottság nem kommentálta az ügyet, mivel szövetségi törvény tiltja a folyamatban lévő panaszok nyilvános megvitatását.
A TCS ellen az Egyesült Királyságban is indult hasonló eljárás: három korábbi munkavállaló életkoron és nemzetiségen alapuló diszkriminációt említett a 2023-as létszámleépítések kapcsán. A TCS ott is tagadta a vádakat, és válaszában visszautasította a diszkrimináció gyanúját.
Nem ez az első alkalom, hogy indiai hátterű techvállalat került célkeresztbe: a Cognizant Technology Solutions nevű céget az EEOC 2020-ban vizsgálta, és megállapította, hogy a vállalat rendszeresen hátrányosan megkülönböztette nem indiai munkavállalóit az Egyesült Államokban. Egy 2024-es esküdtszéki ítélet szerint a Cognizant több mint 2000 alkalmazottal szemben alkalmazott szándékosan diszkriminatív gyakorlatot 2013 és 2022 között. A vállalat fellebbezett az ítélet ellen, és továbbra is tagadja a vádakat.