Elhalasztották a megjelenését, az IDF-en csak annyit árultak el, hogy Atom 330 lesz a neve. Az Intel most mégis piacra dobta a kis étvágyú processzor asztali gépekbe, nettopokba szánt, kétmagos verzióját. Elsőnek valószínűleg az Intel D945GCLF Little Falls alaplapjának továbbfejlesztett változatán (D945GCLF2) találkozhatunk majd vele - egyébként az Intel Atom - VIA Nano összehasonlító tesztünket is ennek segítségével végeztük, és ott részletesen be is mutattuk. Maga a továbbfejlesztés a DDR2 667-es memóriák kezelését - az előző verzió is kezelte ezeket, de csak 533-asként -, hatcsatornás HD audióvezérlőt és gigabites Ethernet vezérlőt jelent.
A kétmagos Atom 330 és elődje, az Atom 230 - a 230 jelöli az asztali verziót, míg az N270 az alacsony feszültségű mobilváltozatot, de a két verzió ezen kívül azonos - ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtja. Órajelük is azonos - 1,6 gigahertz -, de a 330-as egy kétmagos, HyperThreading szolgáltatással felvértezett CPU, mely így az operációs rendszer felé négymagosnak látszik. A két verizó közötti teljesítménykülönbség elméletben jelentős lehet, amiben a fizikai második magon kívül a HyperThreading is sokat nyom a latban, ráadásul minimális fogyasztási különbség árán. Persze ennek a felhasználó csak akkor látja hasznát, hogyha olyan alkalmazásokat futtat, amelyek képesek kiaknázni a több mag nyújtotta előnyöket, például ha intenzíven kihasználják a multitaszkingot. (Ez fenti összehasonlító tesztünkből is kiderül.) Érzésünk szerint egy belépő szintű asztali gép vagy egy nettop esetében lényegesen nagyobb erre az esély, mint az Intel Atom első számú természetes élőhelyén, a netbookoknál, de még mindig nem ez a jellemző felhasználási mód.
Nyilvánvaló, hogy a D945GCLF2 az Atom 330-al kizárólag asztali gépekbe szánt megoldás, de kétség sem férhet hozzá, hogy az Intel hamarosan előrukkol az alacsony feszültségű, netbookokba szánt verzióval, melynek nagy valószínűséggel N370 lesz a neve - már ha nem változtatnak az eddigi névadási szokásaikon, ami nem valószínű. Hogy ez a "hamarosan" mikor lesz, nem könnyű megmondani, de egészen biztosnak tűnik, hogy még a karácsonyi csúcsidőszak is az N270 jegyében telik majd.
Ami a konkurenciát illeti, azt eddig is tudtuk, hogy a VIA dolgozik a Nano kétmagos verzióján. Bár nem jellemző, hogy a felhasználók kihasználnák a két mag nyújtotta előnyöket, ám ha az Intel ilyen terméket kínál, akkor a konkurenseknek követnie kell. A dolog szépséghibája, hogy még mindig nincs olyan termék, amiben egyáltalán az egymagos VIA Nano dolgozna.
Az AMD csökkentett órajelű, a netbookokhoz a hajánál fogva előrángatott Athlonjával kapcsolatban mindig is szkeptikusak voltunk, hiszen a chip fizikai mérete, illetve egy ütőképes mobil chipset hiánya megtorpedózza, hogy a cég használható megoldást szállíthasson a netbookgyártóknak. Azon túl, hogy még ilyen megoldásra épülő termék sem létezik, felettébb valószínűtlennek tartjuk, hogy az AMD limitált fejlesztési erőforrásait egy kétmagos netbook CPU fejlesztésére fordítaná.
Bevezető képünkön még az egymagos változat látható. Az Atom 370-ről reményeink szerint hamarosan teszttel is szolgálhatunk.