Ahogy minden egyre okosabbá válik körülöttünk, úgy a tévék is egyre többet kínálnak, nem csak felbontás és kijelzőméret, hanem szolgáltatások tekintetében is. A 3D-támogatás ugyan elhalt, de vannak más szempontok, amiket érdemes figyelembe venni, amikor a termetes kínálatból válogatunk.
Biztos, hogy szebb látványt élvezhetünk, ha projektor helyett egy LED TV-t választunk, és ha nem egy hatalmas előadóteremben ülünk, hanem egy átlagos tárgyalóban, szintén érdemes megfontolni, hogy tévére cseréljük a kivetítőt.
Fontos a méret
Elsőként azt érdemes eldönteni, hogy melyik képátló a legjobb számunkra, mert attól, hogy valaki megengedhet magának egy 75"-es tévét, még nem biztos, hogy azt kell választania. Ha nem tudunk elég távol ülni tőle, hamar elfáradhat a szemünk, kényelmetlenné válik a tévénézés, ugyanakkor ha túl messze foglalunk helyet, nem látjuk a fontos részleteket.
Ha a kanapé vagy a székek 1,5-3,5 méterre vannak attól, ahova a tévét tesszük, az 55"-es méret az optimális, de 2,5 és 4 méter között már jobb a 65", 3 és 5 méter közötti távolságnál pedig a 75" lesz a legjobb választás.
Következő lépésként a felbontást érdemes megnézni, de itt nem nehéz a döntés: válasszunk UHD-s (4K-s) készüléket! Alapvetően sok mindenhez elég lehet a Full HD (1080p) is, viszont már rengeteg a 4K-s tartalom, a filmes és sorozatos streaming szolgáltatók, valamint a legújabb videojátékok esetében is ez a célszám. Árban sincs olyan különbség, amiért megérné lejjebb adni, és sokkal jobban mutatnak a prezentációk is a szebb képernyőn; élesebbek lesznek a szövegek, jobban mutatnak a grafikák. A 8K-t viszont nyugodtan passzolhatjuk, mert nincs túl sok erre optimalizált tartalom egyelőre, és egyébként is nagyon drágák az ilyen felbontású megjelenítők.
A HDR sem luxus, élénkebb, élethűbb színeket kapunk, ha olyan kijelzőt választunk, ami a technológiát támogatja (a Dolby Vision-támogatás meglétét is érdemes ellenőrizni, bár ez inkább otthoni szórakoztatásnál fontos). A frissítési ráta annál jobb, minél nagyobb, 60 vagy 120 Hz-nél már kellően sima lesz a kép, aminek a játékoknál, a filmeknél, és a sportközvetítéseknél is örülhetünk. Panel tekintetében LCD helyett érdemes OLED-et vagy QLED-et választani, látványos a különbség utóbbiak javára (de az OLED most a legjobb a megfizethető készülékek között).
Legyen okos!
Ajánlott még megnézni, hogy milyen csatlakozók állnak rendelkezésünkre, de a HDMI 2.0 már sokaknál alap. Aki a jövőre gondol, jól teszi, ha olyat választ, ami HDMI 2.1-es csatlakozóval van ellátva, de ez főleg azoknak fontos, akik videojátékokkal is szeretnének játszani PlayStation 5-ön vagy Xbox Series konzolokon. Minél több a csatlakozó, annál jobb, mert a csatlakoztatott eszközök közti váltást nagyban megkönnyíti, ha pusztán a távirányító nyomkodásával kell bajlódnunk, a kábelek piszkálásával nem.
Végül pedig javasolt egy pillantást vetni az okostévés funkciókra, alkalmazásokra. Számos Samsung, LG, és egyéb készülék támogatja például az AirPlay-t, így az Apple termékeinek felhasználói vezeték és további készülékek nélkül vihetik át okostelefonjuk, táblagépük vagy laptopjuk képét a nagy kijelzőre. A Netflix, a Spotify, a YouTube és más népszerű szolgáltatások alkalmazásai jellemzően megtalálhatók minden újabb készüléken.