Legkésőbb 2027 végére a német szoftvercég újgenerációs S/4HANA vállalatirányítási megoldására kell átállniuk az SAP ERP rendszerének korábbi verzióit használó vállalatoknak, mivel a Business Suite 7 - és benne az ECC 6.0 - támogatása akkor megszűnik. Az eredetileg 2025-re kitűzött, majd két évvel megtoldott, így jó ideje ismert határidőt mindenképp tartani kellene, mert a késlekedő szervezetek nemcsak technológiai, hanem komoly biztonsági és törvényi megfelelési, ezáltal üzleti problémákat is kockáztatnak.
Átállásukhoz a vállalatoknak meglévő folyamataikat és adatvagyonukat is fel kell mérniük, hogy a migráció lehetséges módjai közül a számukra legelőnyösebbet választhassák. Jóllehet az előkészítés önmagában felér egy teljes projekttel, még mielőtt hozzálátnának, a szervezeteknek üzleti és IT stratégiájukat is szükséges kiértékelniük és frissíteniük, hívták fel a figyelmet az NTT DATA szakemberei szeptemberben, az SAP NOW 2024 konferencián tartott előadásaikban.
- Minthogy az S/4HANA mellett döntő vállalatok a következő öt-tíz évre új platformot választanak, szükséges átgondolniuk, hogy üzleti céljaik eléréséhez milyen technológiákat, eszközöket és alkalmazásokat vezetnének be ebben az időszakban - mondta lapunknak Éles Ferenc, az NTT DATA vezető tanácsadója -, a gépi tanulás, a fejlett analitika és a big data, a generatív mesterséges intelligencia és a folyamatautomatizálás, a dolgok internetére épülő megoldások és a peremhálózat mely képességeit és lehetőségeit aknáznák ki működésük, például gyártásuk, ellátási láncuk digitális átalakításában, és mindehhez milyen típusú adatokat használnának.
Éles Ferenc, vezető tanácsadó, NTT DATA
A döntéshozók ugyanis ezzel a stratégiai gondolkodással készíthetik elő az átállás következő szakaszát, a meglévő folyamatok és az adatmenedzsment területén jelentkező feladatok felmérését, de ez a mérlegelés szükséges az átállás legjobb forgatókönyvének kiválasztásához is.
Szolgáltatási modellek és üzleti csomagok mátrixa
Az SAP S/4HANA-t a vállalatok nyilvános vagy magánfelhőben is bevezethetik, valamint helyben is telepíthetik, így rugalmasan választhatnak az üzleti igényeikhez legjobban illeszkedő megoldást. Az alapos mérlegelést követelő döntés azonban korántsem egyszerű.
- Ha folyamataik messzemenő testreszabásához vagy más követelmények teljesítéséhez adataikat és rendszerüket is saját adatközpontjukban tartanák, akkor a szervezetek hagyományos szolgáltatási modellben, helyben is bevezethetik az S/4HANA-t - mondta Éles Ferenc. - Számolniuk kell azonban azzal, hogy az újgenerációs ERP megoldás egyedül az SAP által tanúsított Linux operációs rendszeren és hardveren fut, amelyek beszerzése és üzemeltetése növelni fogja a költségeket. A nyilvános felhőben, előfizetett szolgáltatásként elérhető S/4HANA-val viszont költséghatékonyságukat és agilitásukat, ezáltal versenyképességüket is jelentősen növelhetik.
A vállalatok ugyanis a nyilvános felhőben érik el elsőként az ERP megoldás legújabb analitikai, automatizációs, generatív mesterséges intelligenciára épülő és más képességeit. A hiperskálázott felhőszolgáltatók, az AWS, a Google és a Microsoft, amelyekkel az SAP együttműködik, ráadásul sokkal korszerűbb, nagyobb teljesítményű, megbízhatóbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb IT környezetben teszik elérhetővé az S/4HANA-t, mint amilyet felhasználói oldalon a legtöbb vállalat kialakíthat saját adatközpontjában, mutatott rá előadásában Andics Roland, az NTT DATA IT-igazgatója, aki a konferencián tartott előadásában a nyilvános felhő előnyeit egy hazai átállás példáján részletesen is bemutatta.
Újgenerációs vállalatirányítási megoldásukat azonban magánfelhőben érdemes bevezetniük a szervezeteknek, ha a helyben telepített ERP rendszeréhez hasonló rugalmasságot igényelnek, de az üzemeletetés feladatát adatközponti szolgáltatóra bíznák. A szolgáltatási modell kiválasztása mellett a vállalatoknak folyamataik és adatkörnyezetük felmérése során azt is el kell dönteniük, hogy mit vigyenek át az új rendszerbe, hagyjanak a régiben, vagy váltsanak ki korszerűbb megoldással. Átállásukat ennek függvényében zöld-, barna- vagy kékmezős beruházásként is megvalósíthatják.
Zöldmezős beruházással a vállalat tiszta lappal indul, meglévő adatait és folyamatait a továbbiakban archiválásra használt, korábbi rendszerében hagyja. A barnamezős beruházást választó szervezetek viszont régi vállalatirányítási rendszerükből adataikat és folyamataikat is konvertálják az új ERP megoldásba. Harmadik alternatívaként a kékmezős beruházás szelektív átállást tesz lehetővé. A legnagyobb rugalmasságot biztosítja, mivel a kiválasztott folyamatok és adatok átvitele mellett újabb folyamatok, üzletágak vagy cégek hozzáadására, a szervezetei átalakítások egyidejű lekövetésére is alkalmat ad.
Andics Roland, IT-igazgató, NTT DATA
- A zöldmezős bevezetést különösen az S/4HANA Cloud Public Editionre váltó szervezeteknek ajánljuk, illetve mindazon vállalatoknak, amelyek történeti adataikat és meglévő folyamataikat nem kívánják átvinni az új rendszerbe - mondta Éles Ferenc. - Az S/4HANA nyilvános felhőben elérhető, használatra kész ERP megoldás újgenerációs kezelőfelülettel és beágyazott mesterséges intelligenciával, amelyben az SAP az iparágakra jellemző, jó gyakorlat szerinti folyamatokat alakított ki. A könnyen bevezethető, skálázható, korszerű ERP megoldást kereső vállalatok ezen a platformon a GROW with SAP üzleti megoldáscsomaggal gyorsan elindíthatják új rendszerüket, különösen akkor, ha az előre konfigurált és szabványosított folyamatokat használják. Kiterjedten testre szabható SAP megoldás mellett döntő szervezetek számára a RISE with SAP üzleti szolgáltatáscsomag a legjobb választás, amely S/4 HANA Cloud Private és Public Edition platformon egyaránt elérhető.
Mindkét üzleti csomag tartalmazza a S/4HANA megfelelő, jó gyakorlat szerint előre konfigurált változatát és licencét, valamint az SAP Business Technology Platformját. A szintén felhőalapú üzleti technológiai platform az adatmenedzsment mellett alkalmazásprogramozási interfészeken keresztül az ERP megoldás testre szabását is támogatja, beleértve az üzleti felhasználók önkiszolgáló - fejlesztői tudást nem követelő, kódírás nélküli - app-készítését is. Specifikus, például iparági üzleti igényeket kiszolgáló appokat az SAP partnerei is kínálnak, illetve ügyfeleikkel közösen egyedi alkalmazásokat is készítenek, ezért az átálló vállalatoknak ezt a korszerű fejlesztési gyakorlatot is érdemes átvenniük.
Konverziós gyár
Az SAP egyik legnagyobb és legmagasabb, platina fokozatú partnereként az NTT DATA több mint 19 ezer tanácsadó tudásával és tapasztalatával, valamint a szállító által tanúsított eszközökkel és módszertannal segíti a vállalatok átállását világszerte, így a hazai piacon is.
- Minthogy a Business Suite 7-től eltérő, teljesen átdolgozott adatszerkezeteket használ, az S/4HANA nem a korábbi verziók frissítése, hanem új termék, a barna- és kékmezős átálláshoz ezért a régi rendszer konverziója szükséges - mondta Éles Ferenc. - A barnamezős átállást például a Converson Factory képességeivel támogatjuk, amellyel már szűkebb térségünkben, Európában is az SAP több mint 110 ügyfelét migráltuk az újgenerációs vállalatirányítási megoldásra, jellemzően 22 hetes átfutással. Az S/4HANA átállás kékmezős forgatókönyveit pedig a két éve felvásárolt Natuvion adatkonverziós megoldásával támogatjuk a technológia modernizálását és a szervezeti átalakításokat együtt kezelő One NTT DATA Transformation módszertan szerint.
Az S/4HANA a felhő, a gépi tanulás, a fejlett analitika és az SAP HANA in-memory adatbázis technológiai lehetőségeit teljes mértékben kiaknázva olyan ERP képességeket kínál, amelyeket a digitálisan átalakuló gazdaságban a vállalatok egyre kevésbé nélkülözhetnek. Az intelligens vállalatok irányítását támogató, modern üzleti alkalmazásai között az SAP az ellátási lánc digitális átalakítására szolgáló megoldások átfogó portfólióját is kínálja, amely a termékek teljes életciklusát lefedi, a fejlesztéstől és az ellátási lánc tervezésétől kezdve a gyártáson, logisztikán és raktározáson, valamint a hibamegelőző karbantartást támogató eszközmenedzsmenten át a fenntarthatóságig, mondta a konferencián tartott előadásában Sai Vellanki, az NTT DATA digitális ellátási láncért felelős vezetője. Az uniós CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) irányelv szerint a 2024-es pénzügyi évtől kezdve minden nagyvállalatnak, valamint tőzsdére bevezetett kis- és középvállalatnak az új európai uniós törvény követelményei szerint kell majd információkat nyilvánosságra hoznia a társadalmi és környezeti kérdésekből eredő kockázatokról és lehetőségekről, valamint arról, hogy tevékenységével milyen hatást gyakorol az emberekre és a környezetre - és a megfelelési, jelentéstételi kötelezettségek teljesítését az SAP fejlett megoldásai szintén megkönnyítik.
Mint a három előadásból is kitűnt, a következő tíz évüket SAP platformon tervező vállalatoknak érdemes minél előbb megkezdeniük az átállás előkészítését, mert összetett folyamat elé néznek, amelynek során igen fontos döntéseket kell meghozniuk záros határidőre. Az NTT DATA hazai és nemzetközi csapata már a legelső lépéstől, stratégiájuk kiértékelésétől és frissítésétől kezdve a korábbi és az újgenerációs technológiákra kiterjedő kompetenciákkal, nagy szakértelemmel és tapasztalattal segíti őket a számukra legelőnyösebb forgatókönyv, szolgáltatási modell és üzleti csomag kiválasztásában, meglévő rendszerük konverziójában és az átállás sikeres megvalósításában csakúgy, mint az S/4HANA fejlett képességeinek további eredményes kiaknázásában.