A világ ötszáz legnagyobb vállalatának közel 70 százaléka már használja a Microsoft 365 Copilot munkahelyi AI asszisztensét, mondta a szoftvercég novemberben Chicagóban megtartott éves technológiai konferenciáján. A számokban az iparági trendek köszönnek vissza. Az IDC ugyancsak ekkor közreadott jelentése (The Business Opportunity of AI) szerint a szoftvercég megbízásából készült felmérésben részt vevő vállalatok 75 százaléka eredménnyel használja a generatív mesterséges intelligenciát. Elmondásuk szerint minden beruházott dollár 3,7 dollárt hoz számukra, de a generatív AI alkalmazásában élenjáró szervezetek akár tízszeres megtérülést is elérnek.
Fejlesztők, informatikai szakemberek és partnerek részvételével megtartott Ignite 2024 konferenciáján, amelyet több mint 200 ezren - közöttük 14 ezren személyesen, a helyszínen - kísértek figyelemmel, a Microsoft mintegy 80 új terméket és képességet jelentett be Microsoft 365 Copilot asszisztenséhez és Copilot + AI stackjéhez, valamint Copilot+ eszközeinek kínálatában. A fejlesztések mindegyikét az egy évvel ezelőtt indított Secure Future Initiative (SFI) kezdeményezés alapelvei - beépített és alapértelmezett biztonság, biztonságos működés - vezérelték, mondta a szoftvercég.
Tevékenységek Microsoft 365 Copilottal
A frissen bejelentett, de jelenleg privát előzetes változatában elérhető Copilot Actions utasítás (prompt) sablonokat kínál, amelyeket a felhasználók egyszerűen kiegészíthetnek a hiányzó szavakkal, így még könnyebben automatizálhatják olyan rutinfeladatok elvégzését, mint a Teams megbeszélések összefoglalása, a heti jelentések készítése, vagy egy email beállítása a szabadság utáni első napra, amelyben az AI asszisztens összegzi a kihagyott megbeszélések, üzenetek és levelek tartalmát. Ezeket a tevékenységeket minden felhasználó beállíthatja Microsoft 365 appjában, így több időt fordíthat a nagyobb hozzáadott értékű munkára.
Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója az Ignite 2024 nyitó előadásában
A Microsoft 365-ben megjelenő, újabb AI ügynökök (agentek) segítik az üzleti folyamatok átalakítását, és növelik az egyéni munka hatását. A SharePointban megjelenő, természetes nyelvi asszisztensek például a vállalati portál releváns oldalaira, dokumentumaira és mappáira épülnek, így még könnyebben megválaszolják az adott tartalommal kapcsolatos kérdéseket, és gyorsabb döntésekhez segítik a felhasználókat. A már általánosan elérhető megoldással minden SharePoint oldal tartalmára szabott ügynököt kap, de a kiválasztott fájlokhoz, mappákhoz vagy oldalakhoz maguk a felhasználók is készíthetnek testre szabott ügynököket egyetlen kattintással.
Az Interpreter valós idejű tolmácsolása mellett a megbeszéléseken részt vevő Teams-felhasználók egyszerűen átlendülhetnek a nyelvi akadályokon. Az AI ügynök nyilvános előzetese 2025 elején fog megjelenni, és segítségével a felhasználók saját hangjukat is szimulálhatják majd, mondta a szoftvercég. Az Employee Self-Service Agent privát előzetese pedig a Microsoft 365 Copilot Business Chat funkciói között jelent meg, hogy a vállalati házirendekkel kapcsolatos, leggyakoribb kérdésekre válaszoljon, valamint segítse a HR- és IT-vonatkozású, legfontosabb feladatok elvégzését, például egy új laptop igénylését. A Copilot Studio eszközeivel a szervezetek ezt az ügynököt egyedi igényeikhez igazíthatják.
További, nyilvános előzetesként szintén most megjelent AI ügynökök valós időben jegyzetelnek a Teams megbeszéléseken, vagy például a projektek és más teendők menedzselését automatizálják a Microsoft Planner tervezőalkalmazásban.
Gyártókörnyezet mesterséges intelligenciához
A Copilot stack minden rétege fejlett technológiával támogatja a fejlesztők munkáját. Az egységes felhasználói élmény létrehozását, az AI alkalmazások tervezését, testre szabását és menedzselését a Microsoft mostantól az Azure AI Foundry fejlesztőkészletével is támogatja, amely a meglévő Azure AI szolgáltatások és eszközök mellett új képességet is felvonultat.
Előzetes változatában már elérhető az Azure AI Foundry SDK az AI appok és ügynökök tervezéséhez, testre szabásához és felügyeletéhez szükséges, egységes eszközkészletet vállalati szintű irányítással és ellenőrzéssel ötvözi. Az alkalmazások felelősségteljes bevezetését és kiterjesztését támogató eszközökön túl a Foundry huszonöt app-sablont, valamint a GitHub, a Visual Studio és a Copilot Studio ismerős környezetéből elérhető, egyszerűsített kódírást kínál.
A korábban Azure AI Studio néven ismert Azure AI Foundry portal pedig mostantól olyan átfogó vizuális kezelőfelületként jelenik meg, amelyen a fejlesztők könnyebben felfedezhetik az új AI modelleket, szolgáltatásokat és eszközöket, mondta a szoftvercég. A portál új felügyeleti központja az előfizetésekre vonatkozó legfontosabb információkat is egyetlen műszerfalon összesíti, ezzel is segítve a rendszergazdákat, az üzemeltetőket és a törvényi megfelelésért felelős vezetőket az AI alkalmazások skálázásában. Hamarosan érkezik az Azure AI Agent Service is, amely a vállalati szintű bevezetésre kész AI ügynökök összehangolásában, telepítésében és skálázásában fogja támogatni a hivatásos fejlesztőket.
Trustworthy AI, azaz megbízható mesterséges intelligencia melletti elkötelezettségét is újabb eszközökben juttatja kifejezésre, mondta a Microsoft. A konferencián bejelentett AI riportokkal a szervezetek például az AI appok és finomhangolt modellek megfigyelhetőségét és irányítását, valamint az ehhez szükséges együttműködést javíthatják. A képek biztonsági kiértékeléséhez adott funkciókkal pedig a vállalatok a mesterséges intelligenciával generált tartalmaikból szűrhetik ki a potenciálisan káros elemeket.
Céleszköz Windows 365-höz
Minthogy a nagyobb biztonságot és rugalmasságot kereső szervezetek mind több munkaterhelésüket viszik a felhőbe, a Microsoft az eszközök új kategóriájával bővíti Cloud PC megoldását, amelynek első képviselőjét szintén Chicagóban mutatta be. A Windows 365 Link egy egyszerű céleszköz, amellyel a felhasználók másodpercek alatt biztonságosan csatlakozhatnak a Microsoft felhőjéhez, és ott a jól ismert Windows desktop környezetben ugyanúgy dolgozhatnak, mintha az operációs rendszer és az alkalmazások helyi PC-jükön futnának. Csakhogy a Windows 365 Link sem adatokat nem tárol, sem alkalmazásokat nem futtat, azok végig a Microsoft Cloudban maradnak. A kompakt kialakítású, kis tömegű és ventilátor nélküli eszköz egyedül olyan videokonferencia alkalmazások valósághű megjelenítését támogatja helyi feldolgozással, mint a Microsoft Teams és a Webex by Cisco.
A nagyobb biztonságra tervezett Windows 365 Link felügyelete is egyszerű, a házirendek szabályait alapértelmezetten érvényesíti, és biztonsági beállításai nem módosíthatók. A beszerzett eszközöket a vállalatok így egyenesen kirakhatják az íróasztalokra, az alkalmazottak jelszómentes bejelentkezést követően azonnal biztonságosan dolgozhatnak velük.
Windows 365 Link: céleszköz kétkijelzős konfigurációban
A Windows 365 Link más PC-kkel együtt a Microsoft Intune segítségével menedzselhető, percek alatt konfigurálható és automatikusan frissül. Gyári alapbeállításai is ugyanilyen gyorsan és egyszerűen visszaállíthatók távolról, ami megkönnyíti az eszközök újrahasznosítását. A jelenleg előzetesen, csupán néhány piacon elérhető Windows 365 Link várhatóan 2025 áprilisában kerül kereskedelmi forgalomba, 349 dolláros ajánlott listaáron.
Nulladik napi küldetés
Létfontosságú, hogy a rohamosan fejlődő fenyegetéskörnyezetben tartsuk a lépéselőnyt a rosszindulatú szereplőkkel szemben, mutatott rá a Microsoft. A szoftvercég meggyőződése, hogy a biztonság olyan csapatsport, amelyben a közösség tagjai az információk megosztásával és együttműködéssel érhetnek el eredményeket.
Ignite konferenciáján ezért a Microsoft Zero Day Quest néven bejelentette eddigi legnagyobb, 4 millió dolláros díjkeretű biztonsági versenyét - amely már meglévő, a sérülékenységek felfedezését évente összesen 16 millió dollárral jutalmazó programja mellett fog futni. A szoftvercég említett SFI kezdeményezésének részeként máris elstartolt Zero Day Quest célja, hogy a legkiválóbb biztonsági szakembereket világszerte a legnagyobb kockázatot jelentő fenyegetések és támadási forgatókönyvek felkutatására és leleplezésére ösztönözze.
A fenyegetéskörnyezet átalakulásával továbbfejlődnek a módszerek is, amelyekkel a támadók kihasználják a rendszerek gyengeségeit, különösen azáltal, hogy a felhasználói azonosítók, a fájlok és az eszközök közötti gráfkapcsolatokat feltárva új támadási útvonalakra lelnek. A gráfokban gondolkodó támadók már a behatolás első pontjától kezdve nagyobb kárt tudnak okozni, a gráfkapcsolatokra korlátozottan rálátó, hagyományos biztonsági megoldások ugyanis inkább meghatározott eszközök és médiumok - például laptopok és postaládák -, semmint a teljes, potenciális támadási felület védelmére szolgálnak, mondta a szoftvercég.
Most bemutatott Security Exposure Management megoldásával a Microsoft ezért adat- és AI-alapú stratégiákkal erősíti a kiberbiztonságot. A megoldás a szoftvercég gráfadatait más szállítók biztonsági eszközeiből származó adatokkal egyesíti és helyezi összefüggésbe, hogy egyetlen nagyítólencse alatt jelenítse meg a lehetséges támadási útvonalakat, mielőtt azokra a támadók rátalálnának. Felhőben skálázott számítási kapacitásával és teljesítményével az Exposure Management valós időben térképezi fel a vállalatok informatikai környezetét és a kibontakozó kockázatokat, az informatikusok, az üzemeltetők és a kockázatkezelésért felelős vezetők így azonnali, adatlapú döntéseket hozhatnak.