Napjaink gyorsan változó üzleti környezetében, amelyben sok döntéshozó újragondolja költésre vonatkozó terveit, a vállalatok továbbra is keresik a módját, hogy nagygépes környezetük korszerűsítésével növeljék hatékonyságukat, agilitásukat és innovációs erejüket. A Kyndryl friss felmérése (2023 State of Mainframe Modernization Survey Report) szerint a szervezetek szinte mindegyike (95 százaléka) mainframe-es alkalmazásainak legalább egy részét - átlagosan a munkaterhelések 37 százalékát - a felhőbe vagy elosztott platformokra költözteti. A megkérdezettek mindössze 1 százaléka tervezi, hogy a nagygépekről minden munkaterhelést más környezetbe viszi. A válaszadók zöme (90 százaléka) ugyanis egyetért abban, hogy a mainframe továbbra is nélkülözhetetlen az üzleti igények kiszolgálásában, mivel kimagasló biztonsága, megbízhatósága és teljesítménye mellett a felhőplatformokkal is rugalmasan összekapcsolható a hatékonyság növeléséhez.
A vállalati mainframe modernizáció jelenlegi helyzetét és jövőjét vizsgáló, első globális jelentéséhez a Kyndryl a Coleman Parkes Research elemzőivel készített felmérést ötszáz döntéshozó - közöttük informatikai, technológiai igazgató és üzleti vezető - körében a világ összes régiójában és szinte minden iparágban. A kormányzati és a versenyszféra különböző méretű szereplőit képviselő válaszadók a nagygépes környezet korszerűsítésének eltérő szakaszaiban járó szervezetek színeiben nyilatkoztak. A felmérés egyik fontos megállapítása, hogy a megkérdezett vállalatok eddig összesen 12,5 milliárd dollárral csökkentették költségeiket a mainframe modernizáció eredményeként, és abban legtöbbjük hibrid megközelítést alkalmaz.
Üzletkritikus IT modernizáció
Az üzleti működés szempontjából kritikus fontosságú, nagygépes rendszereiket a vállalatok ugyanis háromféleképp frissíthetik - korszerűsíthetik magát a mainframe rendszert, azt összekapcsolhatják a nagy felhőszolgáltatók (hyperscalerek) szolgáltatásaival, vagy munkaterheléseiket maradéktalanul átvihetik a felhőbe. A Kyndryl felméréséből azonban kiderült, hogy a megkérdezett vállalatok szinte kivétel nélkül az említett három megközelítés kombinációját alkalmazzák - projektjeiket saját üzleti és technológiai követelményeik szerint valósítják meg, és ehhez mérlegelik az egyes platformok képességeit.
Figyelemre méltó, hogy a megkérdezett vállalatok a mainframe modernizációhoz választott megközelítéstől függetlenül 9-11 százalékos költségcsökkentésről és a nyereségesség ennek megfelelő növekedésről számoltak be. A felmérésben részt vevő szervezetek évente átlagosan 25 millió dollárral csökkentették költségeiket, ami jelzi, hogy a nagygépes környezet korszerűsítése megtérülő beruházás. A pénzügyi előnyökön túl a megkérdezettek kiemelték, hogy a transzformáció vállalatuk innovációs erejét is növelte, immár kiaknázhatják a nagyobb skálázhatóság előnyeit, és fejlesztéseiket gyorsabban bevezethetik.
A Kyndryl felmérése ugyanakkor rávilágított arra is, hogy a választott modernizációs úttól függetlenül a válaszadók mindegyikét aggasztja a biztonság kérdése. A szervezet transzformációs stratégiáját meghatározó tényezők közül 49 százalékuk a biztonságot emelte ki legfontosabbként. A biztonságot a megkérdezettek egyúttal a sikeres mainframe modernizáció egyik kulcselemének, valamint a képzés és továbbképzés egyik legnépszerűbb területének tartják. A vállalatok számára mind komolyabb kihívást jelent továbbá, hogy a nagygépek működtetéséhez szükséges szakértelem egyre nehezebben lelhető fel a munkaerőpiacon. A válaszadók közel háromnegyede (74 százaléka) mondta, hogy a megfelelő készségek korlátozottsága miatt szervezetüknél már ma is külső partnerre támaszkodnak transzformációs törekvéseikben.
- Kutatásunkból kiderül, hogy a mainframe-ek mindinkább a hibrid felhőkörnyezetek szerves részévé válnak, és továbbra is hozzájárulnak az üzleti érték növeléséhez - mondta a tanulmány szeptemberi közzétételekor Petra Goude, a Kyndryl globális gyakorlatvezetője. - Sok vállalatot azonban aggodalommal tölt el az ilyen kritikus fontosságú környezetek támogatásához és védelméhez szükséges, hozzáértő szakemberek hiánya. Miként a begyűjtött válaszok mutatják, a status quo fenntartása nem lehet a modernizáció vagy az üzleti növekedés útja. A mély szakértelemmel és tapasztalattal rendelkező, megbízható tanácsadó és integrátor megtalálása ezért kulcsfontosságú a sikerhez, függetlenül attól, hogy a szervezetek hol tartanak transzformációjukban, és azt hogyan kívánják megvalósítani.
Gépi intelligencia és emberi szakértelem
Infrastruktúra szolgáltatóként a Kyndryl Bridge platformjával támogatja a szervezetek IT transzformációs törekvéseit, közöttük a mainframe modernizációt is. A technológiai szolgáltatások nyílt integrációs platformjaként a Kyndryl Bridge zökkenőmentesen kapcsolja össze az operatív adatokat a mesterséges intelligencia (AI) képességeivel és a szállító iparági szakértelmével, így a vállalatokat rendszereik újszerű működtetéséhez és jobb üzleti eredmények eléréséhez segítheti.
- A Kyndryl Bridge újraértelmezi a mind komplexebbé váló technológiai környezetek menedzselését - mondta Martin Schroeter, a vállalat elnök-vezérigazgatója. - Különleges, AI-alapú, nyílt integrációs szolgáltatási platformunk felgyorsítja az automatizálást, növeli a hatékonyságot és fenntarthatóbbá teszi a működést, a szervezeteket ezzel növekedési céljaik elérésében és a szélesebb értékteremtésben is támogatja.
Kiválását megelőzően a Kyndryl az IBM globális technológiai szolgáltató üzletágaként menedzselte évtizedeken át a nagyvállalatok komplex, üzletkritikus informatikai környezeteit, és teszi ezt továbbra is, immár önálló piai szereplőként, a világ legnagyobb infrastruktúra szolgáltatójaként. A tavaly szeptemberben bejelentett Bridge ezt a tapasztalatot és szakértelmet egy szolgáltatásként, as-a-service modellben működő üzemeltetési környezetben teszi hozzáférhetővé a vállalatoknak, amely online piacteret, felügyeleti konzolt, valamint AI és ML (gépi tanulás) alapú analitikai motort is tartalmaz.
Idén júniusban a Kyndryl arról számolt be, hogy a platformot már több mint ötszáz globális vállalat használja élesben, és segítségével éves költségeit mintegy 1 milliárd dollárral fogja csökkenteni. Az informatikai környezetek működésében bekövetkező incidensek megelőzése ugyanis a becslések szerint 670 millió dollárral, a karbantartáshoz szükséges tervezett leállások rövidítése pedig 370 millió dollárral viszi majd lejjebb az üzemeltetés éves költségeit.
- A technológiai környezetüket korszerűsítő és felhőbe áthelyező, digitálisan átalakuló vállalatok számára különösen fontos egy többfelhős menedzsment platform használata, amellyel minden helyben telepített és felhőalapú erőforrást felügyelhetnek - mondta David Tapper, az IDC alelnöke. - Az olyan felügyeleti platformok, mint a Kyndryl Bridge, segítenek ebben, mivel támogatják a nyilvános felhőket, automatizálják a fejlesztés és a telepítés folyamatait, felgyorsítják a megcélzott üzleti eredmények elérését, átfogó rálátást adnak a technológiai környezet működésére, miközben az AI képességeivel növelik a hatékonyságot, az erőforrások használatát a tényleges igényekhez igazítják, optimalizálják a költést, valamint az üzletágakhoz rendelik és előrejelzik a költségeket.
A Kyndryl arra számít, hogy Bridge platformját mostani pénzügyi évének végén, azaz 2024 márciusában már több mint ezer vállalat fogja használni. Akkorra a platformon elérhető szolgáltatások - például iparág-specifikus, többek között ipar 4.0-s, valamint a szervezetek rugalmas állóképességét növelő és a nettó kibocsátásmentes működés elérését segítő szolgáltatások - száma is 190-hez fog közelíteni. Hozzájárul majd ehhez, hogy a Bridge platformon az AWS, az SAP, a Red Hat és a Kyndryl több más technológiai partnere is megoldásokat fejleszt, amelyek a teljes informatikai környezetre valós idejű rálátást adnak.