Hirdetés
. Hirdetés

Hannover Messe 2024 - Innováció ipari méretekben

|

A napi feladatok megoldásán túlmutató megoldásokat fejleszteni a digitális, fenntartható gyártáshoz, ez a mérnöki cégek innovációs vezérelve. Idén a Hannover Messe megmutatta, hogy az okosgyárak intelligens vezérlése és automatizálása gyorsabbá és biztonságosabbá teszi ezt a transzformációt.

Hirdetés

A termelőüzemek teljes automatizálásától kezdve a szóbeli utasításokkal vezérelhető, mesterséges intelligenciával felruházott gépeken és a hatékony, környezetbarát hidrogénhajtáson át a szénlábnyom követését és csökkentését segítő szoftvermegoldásokig - és sok más fejlesztésig - az április végén megtartott Hannover Messe 2024 átfogó képet adott az ipar előtt megnyíló legújabb technológiai lehetőségekről. A tartalmas konferenciaprogrammal kísért szakkiállításon többek között fókuszba került a gazdaság bioökonómiai átalakítása, valamint az európai szuverén adattér létrehozását célzó Manufacturing X kezdeményezés is.

Utóbbi program célja, hogy a hálózatba kapcsolt iparban rejlő lehetőségek minél teljesebb kiaknázását kifejezetten az európai kis- és középvállalatok igényeire szabott, biztonságos adattérrel segítse elő. A tervek szerint a Manufacturing X a tudásmegosztás mellett a közös innovációs projektek megvalósítását is támogatni fogja, miközben védi a kkv-k legértékesebb tulajdonát, adatvagyonát és iparági szakértelmét, mivel azt nem kellene a globális platformokat működtető vállalatokra bízniuk.

Digitalizációs erőközpont

A technológiai szakvásár, amelyet dr. Jochen Köckler, a szervező Deutsche Messe AG igazgatótanácsának elnöke az online is közvetített záró sajtótájékoztatón ipari erőközpontnak nevezett, idén mintegy 4 ezer kiállítójával - közöttük hét hazai céggel a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség nemzeti standján - 130 ezernél több látogatót vonzott a világ 150 országából. A résztvevők több mint 40 százaléka külföldről, legtöbbjük Kínából, Hollandiából, Dél-Koreából, az Egyesült Államokból és Japánból érkezett Hannoverbe.

Hannover Messe 2024: az Asa Automation kertészkedő robotrendszere vertikális farmokhoz...

Idén a Messe háromszáznál több startup cégnek is különleges alkalmat adott a bemutatkozásra, fiatal szakembereiknek ugyanis a célzott hálózatépítési lehetőségek mellett mesterkurzusokat is kínált. Ugyancsak eredeti módon a szakvásár a gazdaságpolitikai napirend meghatározásához is fórumot teremtett. A több mint 300 gazdasági és kormányzati küldöttség részvételével zajló véleménycsere fókusztémái között szerepelt többek között az energiaárazás versenyképessége, a digitális infrastruktúra bővítése, a jóváhagyási eljárások gyorsítása, a felesleges bürokrácia csökkentése és a szakképzett munkaerő beáramlása is. A párbeszéd optimizmusra is okot adott, mondta Köckler, mivel megmutatta, hogy versenyképességének megőrzéséért Európa kész és meg is tud küzdeni.

A szervezők az összeurópai együttműködés kiváló példájaként értékelték a Hannover Messe idei partnerországa, Norvégia szereplését. A gazdaságának zöld átalakítására összpontosító skandináv ország és a házigazda Németország például közös fejlesztések ütemtervét ismertette, amely a hidrogén üzemanyag nagy mennyiségű behozatalához szükséges infrastruktúra 2030-ig történő kiépítését is tartalmazza. A két ország gazdasági minisztere nemcsak a hidrogénszállításról, hanem a szén-dioxid megkötéséről és tárolásáról (carbon capture and storage, CCS) is szerződést írt alá.

Ipari másodpilóták a felhőkben

A technológiai óriások - mint például az AWS, a Bosch, a Google, a Microsoft, az SAP, a Schneider Electric és a Siemens - mellett a kiállítók között a szektor olyan középméretű, vezető szállítói vonultak fel, mint a Beckhoff, a Festo, a Harting, a Rittal és a SEW-Eurodrive, valamint standot állítottak a neves kutatóintézetek is, élükön a Fraunhoferrel és a KIT-tel, a Karlsruhei Technológiai Intézettel. A szakvásár idei kiállítói 60 nemzetet képviseltek, a legtöbb vállalat Németország mellett sorrendben Kínából, Törökországból, az Egyesült Államokból és Olaszországból érkezett.

Az AWS bemutatta, hogyan segíti a skálázható, egységes és integrált adatkezelési architektúra létrehozását, amelyben a vállalatok az adatokat eszközként hasznosíthatják például a mérnöki tervezés, az intelligens gyártás, az ellátásilánc-kezelés és a fenntarthatóság legújabb felhasználási eseteiben. A felhőszolgáltató olyan generatív AI szolgáltatásaival, mint az Amazon Bedrock, Amazon CodeWhisperer és Amazon Q, a felhasználók a terméktervezés és -gyártás folyamatait is optimalizálhatják. Az AWS standján a Siemens, az MHP, a Snowflake és további harminc, ipari fókuszú partner is bemutatta megoldásait, amelyekkel a gyártás felhőalapú átalakítását teszi egyszerűbbé és gyorsabbá.

Hirdetés

Partnereivel a Google Cloud is AIOps és MLOps megoldásokat demonstrált, amelyekkel az ipar szereplői felgyorsíthatják a mesterséges intelligencia fejlesztésére és bevezetésére indított projektjeik megvalósítását. Műveleti hatékonyságukat felhőalapú megoldásokkal növelve a vállalatok környezeti lábnyomukat is csökkenthetik, és fenntarthatóbb módon dolgozhatnak adataikkal. Helyi partnereivel a Google Cloud mindehhez a törvényi szabályozás legszigorúbb követelményeinek is eleget tevő adatbiztonsági és adatszuverenitási megoldásokat kínál.

A Microsoft új AI és adatanalitikai megoldásokat mutatott be okosgyárak kialakításához, amelyekkel a vállalatok jobban hasznosíthatják adatvagyonukat, optimalizálhatják működésüket és növelhetik alkalmazottaik hatékonyságát (lásd Másodpilóták vállalatirányításhoz című cikkünket ugyanebben a lapszámban). A termelékenység, a hatékonyság és a precizitás terén is szintet léphetnek az okosgyárak az AI képességekkel, amelyeket az SAP az ellátási láncokat kezelő megoldásaiban mutatott be a kiállításon. A valós idejű adatokból nyert felismerések alapján a vállalatok a termékfejlesztést is racionalizálhatják, és javíthatják a gyártás hatékonyságát.

Mérnöki és működési adatok integrálásával teremt átláthatóságot a teljes értékláncban és ökoszisztémában a Schneider Electric agnosztikus, végponttól végpontig érő Connect ipari platformja. Mellette a szállító Hannoverben mutatta be EcoStuxure Plant Predictive Energy ipari IoT szoftvermegoldását, amellyel a vállalatok több telephelyen egyszerre figyelhetik az energiafogyasztást és észlelhetik az anomáliákat, ezáltal jobb döntéseket hozhatnak, és nagyobb energiahatékonyságot érhetnek el. Az EcoStruxure Edge pedig az eszközök nyílt, skálázható és azonnal használható ökoszisztémáját kínálja, amely a peremhálózati technológiával és a mesterséges intelligenciával valós idejű adatfeldolgozást és gyors cselekvést tesz lehetővé az adatok keletkezési helyén.

A Messén debütált a Schneider Electric Lexium SCARA Cobot is, egy rendkívül kompakt felépítésű és fürge ipari robot, amely nagy pozicionálási pontosságával javítja a gyártási és összeszerelési folyamatok hatékonyságát. Ugyancsak mesterséges intelligenciára épül az Automation Application Copilot, amellyel a szállító a mérnöki munka termelékenységét növelné.

...és a BionicBee, a Festo önvezérelt rajrepülésre képes cobotja - Képek: Deutsche Messe

AWS-szel és Nvidiával közös fejlesztései mellett a Siemens is ipari másodpilóta alkalmazást jelentett be a kiállításon. A generatív AI lehetőségeit kiaknázó Siemens Industrial Copilot idén nyáron fog megjelenni az Xcelerator Marketplace kínálatában. Hannoverben tartotta a Siemens Electrification X újgenerációs, software-as-a-service modellben működő IoT megoldásainak világpremierjét is, amelyekkel a szervezetek az elektrifikáció infrastruktúráját alakíthatják át.

A robotkéz fogása

Idén az ipari technológiai kiállítás Hermes-díját a Schunk érdemelte ki 2D Grasping Kit projektjével. A német cég fejlesztése a gépi látásra épül, a készletet a kamera mellett ipari PC, AI szoftver, valamint egy alkalmazás-specifikus robotkar alkotja. A megoldás különlegessége, hogy a folyamatban kezelt munkadarabok modellezéséhez a megoldás kisméretű adatkészletet használ, ami lerövidíti a tanuláshoz szükséges időt, a felismerést pedig gyorsítja. A robot így akkor is gyorsan és pontosan felismeri a munkadarabokat, ha azok színe, háttere vagy megvilágítása változik, illetve esetleges elrendezésben érkeznek a futószalagon, tálcán vagy előkészítő asztalon. Az új fejlesztéssel a vállalatok alacsonyabb költséggel és gyorsabban automatizálják a logisztikai folyamatokat, állapította meg a zsűri.

A startup cégek Hermes-díját a szintén német Archigas kapta a hidrogéntartalom pontos mérésére szolgáló, kisméretű és nedvességálló szenzoráért, amelyet akadémiai együttműködésben fejlesztett ki.

Jövőre a Hannover Messe 2025 valamivel korábban, március 31. és április 4. között várja látogatóit, a partnerország pedig Kanada lesz.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.