Hirdetés
. Hirdetés

Deloitte - KiberAI és vertikális felhő

|

Az automatizálást emeli ki előrejelzésében a Deloitte a digitális átalakulás egyik kulcstechnológiájaként, amely egyszerre növeli a vállalati működés hatékonyságát és fenntarthatóságát, miközben az alkalmazottakat új képességekkel ruházza fel, és jobb eredményekhez segíti.

Hirdetés

A járványválság kezdeti szakaszában, az első válaszadásban edzett, rugalmas állóképességüket továbbfejlesztve az élenjáró szervezetek szakítanak a hagyományos megközelítéssel, üzleti folyamataikat a gyorsan fejlődő felhőalapú, biztonsági és adattechnológiák segítségével vonatkoztatják el házon belüli rendszereiktől, automatizálják és helyezik ki más környezetekbe - mutatott rá a Deloitte idei technológiai trendelőrejelzésében (Tech Trends 2022), amelyet immár tizenharmadik alkalommal adott közre.

Sok vállalatnál a COVID-19 hatására évekről hónapokra, esetenként akár hetekre rövidült a digitális transzformációs kezdeményezések átfutása. A szervezetek most ezt a lendületet viszik tovább, hogy a szakemberhiánytól kezdve az ellátási láncok akadozásáig napjaink kihívásait is gyorsabban válaszolhassák meg. Jelentésében a Deloitte számos példán keresztül is bemutatja, hogy okosabb működés mellett a vállalatok jobban összpontosíthatnak az üzleti innovációra, amellyel kiemelkedhetnek a mezőnyből, továbbá sorra veszi a feljövő technológiákkal támogatott jövő megtervezésében és építésében mind nagyobb szerephez jutó eszközöket és stratégiákat.

Hirdetés

Testet ölt az okos technológia

A következő 18-24 hónap meghatározó technológiáit számba vevő előrejelzés olyan területekre fókuszál, mint az IT optimalizálása és a vállalati működés továbbfejlesztése, de kitekint a valamivel távolabbi jövőre, az előttünk álló 5-10 évet formáló trendekre is.

Automatizálással, a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás (ML) alkalmazásával a szervezetek optimalizálhatják informatikai környezetüket és belső folyamataikat, így IT szakembereik a felszabaduló erőforrásokat a stratégiai fontosságú, értékteremtő projektekhez rendelhetik, miközben az üzlet napi működéséhez is minden támogatást megadnak. A Deloitte ezzel összefüggésben három trendet is kiemelt.

Vállalati szintű automatizálás - Az előretekintő IT szervezetek már nem hagyatkoznak a hibajegyek és a megbízások emberi feldolgozására és teljesítésére, hanem működésüket automatizálásra és önkiszolgálásra építő, proaktív modellben alakítják át. Sok informatikai igazgató ehhez a felhőszolgáltatók gyakorlatát veszi alapul - azonosítja az ismétlődő, rutinszerű munkafolyamatokat, amelyek szükségtelenül kötik le az emberi munkaerőt, majd áttervezi, automatizálja és önkiszolgáló módon indíthatóvá, lefuttathatóvá teszi őket. A kézi üzemeltetésről automatizálásra váltó szervezetek bonyolult rendszereiket nemcsak hatékonyabban működtetik, hanem a rendelkezésre állást is növelik, amivel házon belül és ügyfélkörükben is jobb élményt szereznek felhasználóiknak.

KiberAI - A biztonsági események áradatával küzdő szervezetek a mesterséges intelligencia segítségével megsokszorozhatják kibervédelmük erejét. Csapataik AI támogatással nemcsak gyorsabban válaszolhatnak a kiberfenyegetésekre, hanem a készülő támadásokat is előrejelezhetik, így azokat megelőzhetik. A dolgok internetén, az 5G hálózatokon az eddiginél is sokkal több eszköz csatlakozik a hálózatra, és a COVID-19 hatására rengetegen dolgoznak távolról, a vállalati irodai környezeten kívülről, ami rendkívüli mértékben megnövelte a szervezetek támadási felületét. Mesterséges intelligenciával a vállalatok egyre nagyobb hatékonysággal és pontossággal észlelhetik a biztonsági kockázatok változására utaló, gyanús fejleményeket. Különösen fontos, hogy az AI segítségével lépést tartsanak a fenyegetéskörnyezet fejlődésével, mert a technológiára a kiberbűnözők is építenek.

A digitális technológia fizikai valósága - Az intelligens eszközök elterjedésével és a fizikai műveletek egyre kiterjedtebb automatizálásával az IT csapatoknak az informatikai környezeten túl olyan, hálózatra kapcsolt eszközök felügyeletét is mindinkább el kell látniuk, mint az ipari robotok és drónok, az okosgyárak és más, kritikus fontosságú infrastruktúrák szenzorokkal telepített berendezései. Minthogy ezek üzemzavara nemcsak az üzletet, hanem emberek életét is veszélyezteti, megbízható és biztonságos működtetésükhöz, az erre vonatkozó törvényi szabályozás követelményeinek teljesítéséhez az IT vezetőknek a fejlett technológiák alkalmazása mellett megfelelő irányításról és szakembereik továbbképzéséről is gondoskodniuk kell.

Adatmegosztás és üzletkész blokklánc

Vállalkozások fejlesztésére, a működés javítására adott előrejelzéseiben a Deloitte olyan technológiákat emelt ki, mint az adatmegosztás, a felhő és a biztonság, melyekre a szervezetek új üzleti modelleket építhetnek a fejlődő ügyféligények versenyképes kiszolgálásához.

Adatmegosztás könnyen - A szervezetek közötti adatmegosztást egyszerűsítő, ugyanakkor az adatokat, a magánéletet és a szellemi tulajdont is megfelelően védő, feljövő technológiák innovatív üzleti modelleket és termékeket hívnak életre. A Deloitte többek között a megosztott platformokat említi példaként, amelyeken a COVID-19 pandémia első napjaiban a kutatók, az egészségügyi hatóságok és a gyógyszergyárak a klinikai adatokat gyűjtötték össze a vakcinafejlesztés felgyorsításához. Hasonló platformok segítették a későbbiekben az oltási programok kiterjesztését és menedzselését is.

Vertikális felhők - A digitális átalakulás napjainkra iparági fókuszt kapott. A felhőszolgáltatók és a szoftverszállítók ma már iparág-specifikus megoldásokat kínálnak a hagyományos folyamatok gyorsabb és kockázatmentesebb korszerűsítéséhez, az innováció felpörgetéséhez. A vertikumok speciális igényeire szabott, nagyrészt előre elkészített és optimalizált elemekből felépülő megoldások bevezetése fejlesztés helyett sokkal inkább összeszerelésre hasonlít. Jelentős erőforrások szabadulnak fel ezáltal, amelyeket a szervezetek stratégiai céljaik elérésére, versenyképességük növelésére fordíthatnak.

Üzletre kész blokklánc - Miközben a szélesebb nyilvánosságot a kriptovaluták és a digitális műtárgyak (NFT-k) foglalkoztatják, az alapul szolgáló - de a szalagcímekben ritkábban szereplő - blokklánc és más, elosztott főkönyvi technológiák (DLT-k) alapjaiban formálják át az üzletet, a szervezetek közti tranzakciók, valamint a digitális és a fizikai vagyontárgyak kezelését. A technológia és a vonatkozó törvényi szabályozás fejlődése különösen az üzleti használatra optimalizált, nem nyilvános hálózatokban és platformokon segíti az értékáramlást és az innovatív üzleti modellek működését.

Prognózisában a Deloitte hosszabb távra is előretekintett, és többek között a kvantumszámítógépeket, az exponenciális intelligenciát, valamint a környezeti feldolgozást (ambient computing) sorolta a következő 5-10 évben meghatározó trenddé váló technológiák közé.

Bár a kvantumkutatás korai szakaszában jár, széles körben elterjedt a meggyőződés, hogy még ebben az évtizedben lendületet kap, és a laboratóriumokból a valós üzleti környezetbe vándorol. Technológiai óriások, kormányok és start-up cégek dollármilliárdokat fektetnek a kvantumáttörés elérésébe, amely a számítógépes teljesítmény hihetetlen növekedését ígéri. A kvantumszámítógépek jövőbeni elterjedésével pedig a mesterséges intelligencia fejlődése is új dimenzióba fog lépni, a technológia például érzelmi intelligenciát kap, és természetes kezelőfelületeken elérhető szolgáltatásaival mindenütt körülölelheti az embereket környezetükben.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.