A legnagyobb szállítóktól kezdve az úttörő startup cégekig a technológiai ökoszisztéma egésze jelen van a kiállításon - mondta Gary Shapiro, a Consumer Technology Association (CTA) vezérigazgatója és alelnöke, aki a hagyományokhoz híven nyitó előadásában idén is az iparág állapotáról értekezett és jövőformáló erejét méltatta.
Cikkünk a ComputerTrends 2025. januári számában jelent meg. Nézze meg a teljes lapszámot >>>
Január második hetében a CES 2025 négy és fél ezernél több kiállítót, valamint több mint 141 ezer résztvevőt vonzott Las Vegasba - utóbbiak 40 százalékát külföldről, a világ több mint 150 országából. Legalábbis az előzetes adatok szerint, tette hozzá a nagy hatású szakmai kiállítást tulajdonló és szervező CTA. Minthogy globális üzleti eseményekre nézve aranyszabálynak tekinti az auditálást, a szervezet tavaszra harmadik fél által hitelesített számokat is közre fog adni.
Rengeteg időt fordítunk a technológia nagy összefüggéseinek elemzésére, de miközben arról beszélünk, hogy milyen hatalmas erővel mozdíthatja elő a gazdaság növekedését, formálhatja át az iparágakat és bővítheti a részvényesek portfólióját, ugyanilyen fontos arról is szólnunk, hogy a technológia miként alakítja át az egyének, mindannyiunk életét, mondta Gary Shapiro. Szavait az idei CES mesterséges intelligenciától (AI-tól) kvantum számítástechnikáig ívelő - a mobilitástól kezdve a médián és a szórakoztatóelektronikán, okos otthonokon és ipari automatizáláson, robotokon át az egészségügyig és a fenntarthatóságig számos területet átfogó - programmal visszhangozta.
Delta Concierge: a Joby elektromos légitaxi-szolgáltatásának bemutatója a légitársaság nyitó előadásában
Emberi és mesterséges intelligencia kapcsolata
Mára a digitális átalakulás az élet szinte minden területét elérte, és ebben a transzformációban gyorsan növekszik az AI szerepe. Az emberi és a mesterséges intelligencia kapcsolatát mutatta be a CES 2025 megannyi standja, és vizsgálta a kiállítást kísérő konferenciaprogram számos előadása is az összes fókuszterületen át. A processzorgyártók - közöttük az AMD, az NVIDIA és a Qualcomm - a mesterséges intelligencia futtatásához szükséges számítási kapacitást biztosító fejlesztéseiket mutatták be. Az LG és a Samsung többek között AI képességekkel felvértezett, multifunkciós, adaptív, vagy akár nyelvekről fordító kijelzőkkel és tévékkel szerepelt. A Siemens pedig a digitális ikrek, a kevert valóság és a mesterséges intelligencia ipari alkalmazásait szemléltette.
Jensen Huang, az NVIDIA alapító vezérigazgatója nyitó előadásában jelentette be a GeForce RTX 50 január végi forgalomba kerülését. A Blackwell architektúrára épülő grafikus processzor - bizonyos konfigurációs előfeltételek teljesítéséhez kötve - előző, GeForce RTX 40-es nemzedékénél kétszer nagyobb teljesítményt ígér. A szállító Agentic AI ügynöki mesterséges intelligenciája a munkafolyamatok hatékonyságát, szintén új Cosmos World Foundation Model alapmodellje pedig a robotok navigációs képességeit fogja javítani. Huang következő generációs önvezérlő járművek Toyotával közös fejlesztését is bejelentette, amelyekre az NVIDIA biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező DriveOS operációs rendszerét telepítik.
Döntő fontosságú, hogy a vállalatok megbízható AI technológiákat fejlesszenek és alkalmazzanak, amikor a mesterséges intelligencia mind nagyobb önállóságra tesz szert a bizalmat egyre inkább nélkülöző társadalomban, hangsúlyozta nyitó előadásában Julie Sweet, az Accenture elnök-vezérigazgatója, aki a tanácsadó cég Tech Vision éves technológiai előrejelzéseinek idei kiadását is bemutatta.
Önvezető járművek és közlekedésbiztonság
A mobilitás témakörében felvonultatott innovatív megoldások az építőipartól kezdve a mezőgazdaságon át a tengeri és a légi közlekedésig számos területet érintettek. A kiállítók - közöttük olyan szállítók, mint a BMW, a Bosch, a Caterpillar, a Garmin, a Honda, a John Deere, a Kubota, a Mobileye és a Suzuki - a járművek önvezérlő képességeit és elektromos meghajtását tökéletesítő fejlesztéseiket vitték el Las Vegasba, továbbá olyan automatizációs megoldásokat is bemutattak, amelyek a munkahelyi biztonságot javítják és a munkaerőhiányból eredő problémákat hidalják át az építő- és a gyártóiparban.
Ed Bastian, a Delta Air Lines vezérigazgatója nyitó előadásában - amelynek a CES történetében először a Sphere aréna adott otthont - többek között az utazás élményét átalakító Delta Concierge debütált. A légitársaság appjában hamarosan megjelenő AI asszisztens személyre szóló információkkal és interakciókkal fogja segíteni a felhasználókat utazásuk minden szakaszában. A Delta ezzel összefüggésben olyan partnerekkel is együttműködésre lépett, mint az Airbus, a DraftKings, a Joby, az Uber és a YouTube.
Martin Lundstedt, a Volvo Group elnök-vezérigazgatója az iparág vezetőit és a törvényhozókat a nulla kibocsátású járművekre történő átállás felgyorsítására sürgette nyitó előadásában, egyúttal ismertette a csoport Aurorával közös fejlesztéseit, amelyek az önvezető járművek biztonságosabbá tételét célozzák.
Tekedra Mawakana, a Waymo társ-vezérigazgatója, aki ugyancsak a közlekedésbiztonság fontosságát hangsúlyozta, bejelentette, hogy a cég újabb városokban indítja el önvezető autókra épülő fuvarmegosztó szolgáltatását.
Umi: digitális családi wellness platform demója a Panasonic standján
Digitális egészség és fenntarthatóság
A digitális egészség jegyében Las Vegasban találkoztak egymással és a közönséggel a biotechnológia, a telemedicina és a wellness megoldások élenjáró fejlesztői, a CTA pedig a kiállítása idején adta közre jelentését (Empowering Independence With Technology Among Adults Age 50-Plus), amelyhez az életminőség javításának lehetőségeit mérte fel az idősebbek körében.
Technológiai innovációnak irányt szabó, hasonlóan fontos trendként jelent meg a CES 2025 felhozatalában a fenntarthatóság és az energetikai átmenet is. A látogatók többek között új akkumulátoros technológiákkal, alternatív anyagokkal, grafén alapú fejlesztésekkel, és olyan feljövő, alternatív energiaforrásokkal ismerkedhettek meg, mint például a zöld hidrogén és a kis méretű, moduláris atomreaktorok. A fenntarthatóságot fokozó újításokat továbbá szintetikus mikrobák, biológiailag lebomló műanyagok is szemléltették, az öngyógyító cementtel együtt.
Yuki Kusumi, a Panasonic Group vezérigazgatója nyitó előadásában például ismertette, hogy a vállalatcsoport immár 100 százalékban megújuló energiával működő 44 gyára miként jutott el a nettó kibocsátásmentességig, és bemutatta az Oasys HVAC rendszert, amely a hagyományos hűtő-fűtő és szellőztető megoldásoknál lényegesen kevesebb energiát fogyaszt. A Blue Yonder stratégiai igazgatójának társaságában Kusumi a modern ellátási láncok komplexitását a generatív AI prediktív képességeivel csökkentő fejlesztést is bejelentett. Well portfólióját is bővítette a Panasonic, amelyben az Umi egy átfogó, digitális családi wellness platformként jelenik meg.
Kvantumszámítás és startup-show
Technológia segítségével válaszolhatjuk meg a világ legnagyobb kihívásait. Legújabb lehetőségeinket 1200-nál több előadó ismertette és vitatta meg a kiállítást kísérő konferenciaprogram háromszáznál több szekciójában. A több szekciót is felölelő Quantum Means Business előadásfolyam - amelyet a CTA a Quantum World Congress eseményeit jegyző Connected DMV-vel közösen szervezett - a kvantum-számítástechnika legnagyobb elméit hívta pódiumra. Az IBM, a Microsoft és más szállítók szakemberei olyan áttörésekről számoltak be, amelyek még a közelmúltban is a tudományos fantasztikum világába tartoztak, ma viszont a mesterséges intelligenciával és a gépi tanulással együtt példátlanul nagy távlatokat nyitnak a tudományos kutatásban, a pénzügyi és a logisztikai alkalmazások terén, valamint számos más iparágban.
Sok prezentáció és kerekasztal-beszélgetés, továbbá a SiriusXM és az X Corporation nyitó előadása a technológia, valamint a média és a kommunikáció kapcsolatát, összefonódásuk hatását vizsgálta.
A startup cégek a kiállításon és a konferenciaprogramban is külön területet, illetve szekciót kaptak. Az Eureka Parkban 39 ország színeiben 1400 induló vállalkozás mutatta be többek között mesterséges intelligenciával, digitális egészséggel, hozzáférhetőséggel és fenntarthatósággal kapcsolatos fejlesztéseit. Idén a CES történetében először magyar stand is épült, ahol a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) válogatásában 6 hazai cég várta az érdeklődőket.
A CES Innovation Awards programján keresztül idén 3400 termék pályázott elismerésre, ami a tavalyi évhez képest 13 százalékos növekedést mutat. Az összesen 33 kategória közül az AI kategóriájában emelkedett a legnagyobb mértékben, 49,5 százalékkal a jelölések száma, ami ugyancsak a mesterséges intelligencia rohamos térhódítását jelzi. A díjprogram egyébként négy új kategóriával bővült, így szépségápolási és divattechnológiai innovációkkal, ipari eszközökkel és gépekkel, valamint házi kedvencek és más állatok jólétét szolgáló megoldásokkal is lehetett nevezni.
Jövőre a CES január 6-9. között tér vissza Las Vegasba.