Évről évre több száz informatikus vesz részt a legnagyobb magyarországi ICT-verseny, az Országos IT Megmérettetés felmérésében, hogy az informatikai munkaerőpiac jelenét és jövőjét alakító aktuális kérdésekben mondjon véleményt és tükrözi vissza saját tapasztalatait. A 2023 őszén megtartott, hetedik megmérettetésen csaknem háromezer junior és szenior informatikai szakember indult egyénileg vagy csapatban, ők kapcsolódhattak be önkéntes alapon a felmérésbe.
Az ICT-szektorban gyakori a külföldi munkavállalás, bár sokkal többen tervezik, hogy külföldön vállalnak munkát, mint amennyien valóban útnak is indulnak. Ennek oka egyrészt az, hogy itthonról is lehet dolgozni távmunkában egy külföldi cégnek, mint ahogy ezt sokan meg is teszik. Az elmúlt években mindenesetre a verseny résztvevőinek körében egyre többeket foglalkoztatott a külföldi munkavállalás. Míg 2020 őszén "csak" a válaszolók 39 százaléka gondolkozott ezen, ez az arány évről évre nőtt, tavaly már majdnem minden második megkérdezett nyilatkozott így.
Néhány év külföldi tapasztalatszerzés persze hasznos lehet mindenkinek, de a tartós agyelszívás hazai szempontból nagyon nem szerencsés. Akik pedig egyszer külföldön vállalnak munkát többségében tartósan kint maradnak és nem terveznek hazajönni.
Persze azt nem lehet mondani, hogy külföldön mindenkinek mindig jobb, mindkét serpenyőben vannak érvek. A felmérésben résztvevők szerint külföldön hamarabb ismerik meg a legújabb technológiákat, nem számít, van-e befolyásos ismerősük, transzparensebb a bérezés, jobban szervezett a munka és inkább támogatják a továbbképzést. Itthon ezzel szemben jobb a közösségi háló, könnyebb előbbre lépni, kevesebb a túlóra, és pénzügyi szempontból jobban megéri Magyarországon maradni. Ez utóbbi már csak azért is érdekes, mert a külföldi munkavállalás legfőbb mozgatórugója a jobb megélhetés - a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a drágább lakhatás, oktatás, egészségügy miatt nem biztos, hogy megéri.
Fontos a magas bér, de önmagában kevés
Akár külföldi munka, akár hazai, egy munkahelyváltásnál elsősorban mindenki arra kíváncsi, hogy az új helyen milyen pozícióba kerülne, mekkora fizetést és egyéb juttatást kapna. Pedig nem feltételen ez a legfontosabb, hiszen nem biztos, hogy megér havonta 50-100 ezer forint többletet az, hogy minden nap be kell járni vagy unalmas a munkát kell végezni. A tavalyi Országos IT Megmérettetés résztvevői közül a legtöbben valóban a bért és a béren kívüli juttatásokat nevezték a legfontosabb szempontnak egy munkahelyváltásnál. Ugyanakkor a home office is nagyon vonzó szempont, ahogy a technológiai fejlődési lehetőség is, amely a harmadik lett a képzeletbeli dobogón. Sokaknak döntő lehet a váltásnál a rugalmas munkaidő is.
A jó teljesítményhez az informatikusok szerint azonban kevés a magas bér, másra is szükség van ahhoz, hogy a maximumot tudják nyújtani. A verseny résztvevői évek óta a rugalmas munkaidőt tartják a legfontosabbnak ahhoz, hogy maximális teljesítményt nyújtsanak. Ezzel összefüggésben a home office is a dobogón van a képzeletbeli kívánságlistán, valamint a jól szervezett projektek és a megfelelő munkaelosztás. Érdekes, de a hatékony vezetőt vagy a piaci átlagnál magasabb bért sokkal kevesebben jelölték meg fő motiválóerőként.
A felmérésből az is kiderült, hogy a rendszeres csapatépítés egyre jobban számít az irodában korlátlanul fogyasztható finom kávéval szemben, a home office lehetősége kissé fontosabb lett, mint a jól szervezett projektcsapat, a korrekt vezetőt egyértelműen többre tartják a rugalmas munkaidőnél, és a munkatársak inkább új technológiákkal dolgoznak szívesen, minthogy fizetett továbbképzéseken üljenek. Arra is fény derült, hogy a többségnek nincs gondja a magas a stressz-szinttel, ha a fizetés is meghaladja az átlagot.
Nehéz eldönteni, melyik a leghasznosabb képzés
Nincsenek könnyű helyzetben a most érettségiző fiatalok, ha informatikusnak terveznek tanulni. Vajon egy három-ötéves felsőfokú képzés lehet az egyenes út a fejlesztői világba? Esetleg egy másfél éves bootcampen lehet megszerezni a szükséges alaptudást, a többi pedig majd a gyakorlati idő alatt ráragad? Vagy az a legjobb, ha a neten található segítséggel, sok-sok gyakorlással, egyedül megtanulja az alapokat? Az Országos IT Megmérettetés versenyzői között sincs favorit: a több száz válaszadó nagyjából húsz-húsz-húsz százalékban választaná a felsőfokú képzést, a bootcampet és az önképzést, ha most kellene döntenie.
Az idei Országos IT Megmérettetés öt héten át tart majd online, a versenyzők egyénileg és csapatban 19 kategóriában indulhatnak. Az immáron nyolcadik alkalommal megrendezett Megmérettetés október 31-én, csütörtökön 18 órától kezdődik. A nevezés díjtalan!
Cikkünk a ComputerTrends október 15-én megjelent lapszámában olvasható.