A Neumann János Program (NJP) fókuszterületi innovációs pályázatán 89 pályázó kapott összesen 50 milliárd forint értékű támogatást - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió hétfő reggeli műsorában.
Bódis László elmondta, az idei felhívás a kkv-k és az egyetemek közös fejlesztéseit támogatta, a digitális és a zöld átállásra, valamint az egészséges élet fókuszterületeire összpontosított. Emlékeztetett, 2023-ban 35 milliárd forintos keretösszeggel indítottak el egy hasonló pályázatot, amelyben 30 milliárd forint támogatást kaphattak meg a pályázók. Az idei kiírásra több mint 100 milliárd forint támogatási igény érkezett be - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Bódis László kifejtette, az NJV-pályázat az egyetemek és a vállalatok közös fejlesztéseit támogatja, a kutatási és ipari képességeket, illetve a közös innovációt erősíti. Hozzátette, Magyarország a matematika és a hálózattudományban, illetve a gyógyszergyártás és az egészségtechnológia területén erős, a pályázat segítségével két-három éven belül nyolcvankilenc, a külpiacokon is versenyképes termék jöhet létre.
Az államtitkár rámutatott, a pályázók felé három elvárást támaszt a kiíró, egyrészt a fejlesztés segítségével terméket kell előállítaniuk, ezt szabadalommal meg kell védeniük, majd árbevételt kell szerezniük belőle. Azt várják, hogy a fejlesztési időszak végét követő néhány éven belül sok százmillió, vagy néhány milliárd forint árbevétel fog keletkezni a külpiacokon ezekből a termékekből - fogalmazott.
Hozzátette, a pályázati rendszerben az elkezdett fejlesztéseket félévente szakértők vizsgálják felül, és ha azt látják, hogy "elhaladt a világ" a projekt mellett, leállítják azt, a megmaradó forrást pedig más projektekbe fektetik.