Egy technológia-intenzív, tudásalapú társadalom és gazdaság megteremtésére került hangsúly egy gazdasági eseményen, amelyet Pécsett tartottak. Az eseményen elhangzottak szerint a munkaintenzív időszak véget ért, és a gazdaság fejlesztésének irányát a tudásalapú megoldások és innovációk jelentik.
Kutatási eredmények alapján megállapítást nyert, hogy azok a középvállalkozások, amelyek tudásba fektettek, kutatókkal, kutatóintézetekkel és egyetemekkel működtek együtt, valamint exportáltak és magasan képzett szakembereket alkalmaztak, jelentős előnyökre tettek szert az elmúlt évtizedben.
Egy gazdaságfejlesztő intézet létrehozása is javaslatként megfogalmazódott, amelyhez nemzetközi partnerek együttműködését is kilátásba helyezték. A kormányzattal való együttműködés révén érkező támogatás egy részét a tudásalapú gazdaságot támogató struktúrák kiépítésére fordítják.
A gazdasági reform és fejlesztés hét pillérként a szolgáltatások fejlesztése, a hálózatban történő működés, a vállalkozásokkal folytatott konzultáció, a nemzetközi piacra jutás elősegítése, a szervezeti működés optimalizálása és a kormányzattal ápolt partneri viszony erősítése került kiemelésre.
Egy másik előadás keretében a globális gazdasági folyamatokról, a magyar gazdaság helyzetéről és az államháztartás kihívásairól esett szó. Megállapítást nyert, hogy a globalizáció folyamata megtört, és helyette tömbösödés figyelhető meg, amely jelentős gazdasági hatásokkal jár.
Európa gazdasági helyzetének romlása, valamint a két vezető gazdaság, Németország és Franciaország krízise szintén befolyásolja a magyar gazdaságot. Az orosz-ukrán konfliktusba való európai részvétel tovább súlyosbítja a helyzetet, amely gazdasági növekedési célokat jelentősen megnehezít.
A környezet- és klímavédelem terén elhangzott, hogy a klímasemlegesség elérése 2050-re bizonytalanná vált, mivel számos fejlődő ország gazdasági korlátok miatt nem tudja megvalósítani a szükséges intézkedéseket. Európa ugyan vezető szerepet tölt be ezen a téren, de gazdasági teljesítménye csökkenésével kell szembenéznie.
Az eseményen bemutatásra került a régió gazdasági helyzetét bemutató kiadvány is, amelyben a vármegye legjelentősebb vállalkozásai kerültek rangsorolásra árbevételük alapján. A lista élén energiaszolgáltatók és kereskedelmi vállalatok állnak.