Friss médiajelentések szerint olyan törvénytervezet készül Oroszországban, ami megtiltaná az informatikában foglalkoztatottaknak, hogy külföldre utazzanak és onnan dolgozzanak.
Moszkvának nem kellene utazási tilalmat bevezetnie az informatikai szakemberekre - jelentette ki a héten Makszut Sadajev, az orosz digitális fejlesztési, kommunikációs és tömegmédiaügyi minisztérium vezetője. A minisztérium úgy véli, hogy az ilyen korlátozások károsak az iparágra nézve - hangsúlyozta.
"Úgy véljük, hogy bármilyen korlátozás szükségtelen" - mondta a miniszter, hozzátéve, hogy "a jelenlegi körülmények között még káros is lehet". Ehelyett gazdasági programokra van szükség, hogy az oroszokat arra ösztönözzék, hogy hazájukban maradjanak és onnan dolgozzanak - tette hozzá.
"Azok, akik elhagyták Oroszországot, jöjjenek és dolgozzanak kényelmesen, vagy csak folytassák a munkát az orosz vállalatoknál onnan, ahol vannak" - magyarázta Sadajev.
"A teljes tilalom bevezetése [a külföldről történő távmunkára vonatkozóan] csökkentheti a digitális platformok és megoldások fejlődési ütemét, negatívan befolyásolva azok versenyképességét" - áll a kommunikációs minisztérium Telegram-bejegyzésében.
Az RTVI médiaorgánum Andrej Klicsasz orosz politikusra hivatkozva arról számolt be, hogy a tilalmat "a közeljövőben" bevezethetik az Állami Dumában. Egyes hírügynökségek szerint a tilalmat az év végéig jóváhagyhatják, azonban eddig egyetlen törvényjavaslatot sem terjesztettek a törvényhozók elé.
A Forbes szeptemberben arról számolt be, hogy az orosz informatikusok mintegy 6%-a hagyta el hazáját. Más médiumok a Moszkva és Kijev közötti konfliktussal hozták összefüggésbe az "elvándorlást". A Ventra HR által végzett és a Forbes által idézett felmérés azonban azt mutatja, hogy a távozók többsége 2022 előtt hagyta hátra szülőhazáját.
Az orosz IT-szakemberek további 6%-a a Ventrának elmondta, hogy az ország más régióiba költözött, míg 25%-uk azt mondta, hogy gondolkodik az áthelyeztetésén.