Megváltoztatta a Microsoft azt, hogy miképpen lehet biztonsági frissítésekhez hozzájutni a Windows 7 operációs rendszer támogatási időszakának lejárta után. Az új elképzelés szerint bármely, a szolgáltatásért fizetni hajlandó vállalkozás hozzájuthat a javító foltokhoz 2020 januárja után.
"2023 januárjáig kiterjesztjük a fizetős Windows 7 Extended Security Updates (ESU) konstrukciót mindenfajta méretű vállalkozás számára. 2019. december 1-től minden cég megvásárolhatja az ESU-t a felhőszolgáltatás programon (CSP) keresztül." - olvashatjuk Jared Spataro, a Microsoft 365 csoport egyik vezetőjének blogbejegyzésében.
A Microsoft 2018 szeptemberében jelentette be az ESU programot. Idén áprilistól kezdődően (ekkortól lehetett előfizetni a konstrukcióra) azok a vállalati felhasználók jelentkezhettek be, amelyek mennyiségi licencszerződés keretében használják a Windows 7 Enterprise vagy Professional változatát.
A Windows 7 támogatása 2020. január 14-én ér véget, ezt követően a legtöbb érintett számítógép nem kap többé biztonsági frissítéseket.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a mennyiségi licenccel nem rendelkező kis- és középvállalkozásoknak mennyibe fog kerülni az ESU. A mennyiségi licenccel rendelkezők által fizetendő díjakról egy korábbi cikkünkben írtunk.
Jelenleg nem ismeretes, hogy a Microsoft ugyanezeket az árakat fogja-e kérni a kisebb cégektől, mivel számukra az ESU egy közvetítőn keresztül lesz elérhető. Emiatt valószínűsíthető a drágább árazás.
Ugyanakkor az ESU egyéb vonatkozásai megnehezíthetik az ESU igénybe vételét az IT-részleggel nem rendelkező kisvállalkozások számára. Bár az ESU keretében kiadott foltok csak a legsúlyosabb, kritikusnak minősített sebezhetőségeket javítják, és a Windows Update-en keresztül lehet majd hozzájuk jutni, a jogosult PC-k azonosításához telepíteni kell egy úgynevezett Multiple Activation Key-t (MAK). Bár ez a művelet nem különösebben bonyolult - miután a MAK-ot telepítették, a Microsoft automatikus aktiválási szolgáltatása működésbe lép -, nehézséget okozhat a kisvállalkozásoknak.