Sokan jártunk már úgy, hogy reggel 9 óra ellenére sem tudunk nekiállni a munkának, az íróasztalunknál ülve egyre nagyobb pánik fogott el minket, hogy bár rengeteg dolgunk van, de úgy tűnik, nem tudunk rá koncentrálni. A látásunk rendben van - látjuk a szavakat az előttünk lévő papíron vagy képernyőn, de valamiért minden olyan zavaros. Joggal gondolhatnánk, hogy fáradtak vagyunk, vagy túlterheltek, de ez sem segít feloszlatni a ködök az agyunkról.
Mi az agyi köd?
Az agyi köd nem egy betegség, hanem inkább egy általános érzés, amikor nem vagyunk koncentráltak, sokkal inkább szétszórtak és hiányzik a szellemi tisztánlátás. Ezt számos mögöttes egészségügyi probléma okozhatja - beleértve a COVID-ot is -, ezért mindenképpen orvoshoz kell fordulnunk, ha ez krónikus problémává vált számunkra.
Ettől függetlenül időről időre mindannyiunknál előfordul, és általában nincs miért aggódni. De ettől még nem lesz kevésbé kellemetlen, különösen akkor, amikor olyan dolgokat kell csinálnunk, amelyek a teljes figyelmet igénylik.
5 módszer a köd ellen
Ha orvosunk kizárta a komolyabb egészségügyi problémákat, akkor valószínű, hogy az agyunk egyszerűen csak nem működik a teljesítőképessége csúcsán. Szerencsére van néhány dolog, ami segíthet elérni a szükséges mentális tuningot. (Mielőtt edzésprogramot vagy étrend-kiegészítőt alkalmaznánk, konzultáljunk orvosunkkal).
Mozgás
Nincs is jobb, mint a friss levegő és a testmozgás - akár egy gyors séta a parkban -, hogy elfújjuk a pókhálókat. Tanulmányok kimutatták, hogy a fizikai aktivitás javítja a kognitív funkciókat azáltal, hogy csökkenti a kortizol (stresszhormon) szintjét, és hogy a fizikai fittség elősegíti a hippokampusz - az agy tanulásért és emlékezetért felelős része - növekedését.
De nincs szükségünk tanulmányokra ahhoz, hogy elmondjuk, amit a józan ész révén már tudunk. Az agyunk ugyanolyan szerv, mint bármelyik másik; jó oxigénellátottságú vérre van szüksége ahhoz, hogy csúcsformában legyen, és egy élénk séta a természetben bevált módszer arra, hogy megtöltsük a tüdőnket tiszta levegővel, és a szívünket is megmozgassuk.
Ha van rá mód, először mindenképpen a fizikai aktivitásban találjunk megoldást a problémánkra.
Koffein
De ha ez nem segít, még mindig ott van a kávé.
"Nem tudok semmit sem csinálni, amíg nem ittam meg a reggeli kávémat!" Mindannyian hallottuk - és valószínűleg mondtuk is - valamikor az életünk során. És ennek oka is van: a jó öreg kávéban lévő koffein (40-150 mg adagonként) olyan stimuláns, amely átmenetileg javítja az alacsonyabb kognitív funkciókat, például a figyelmet, az éberséget és a reakcióidőt.
A koffein azonban csak gyors megoldás a szellemi alulteljesítésre, és a túl sok belőle az ellenkező hatást is kiválthatja, idegessé és szórakozottá tehet.
L-theanin
Ha nem rajongunk a kávéért, fontoljuk meg egy csésze frissítő zöld tea fogyasztását.
A zöld tea is koffeintartalmú, de sokkal kevésbé (körülbelül 33 mg adagonként). Gazdag antioxidánsokban, emellett magas koncentrációban (~25mg) tartalmaz L-theanint - egy aminosavat, amelynek bizonyítottan neurológiai előnyei vannak.
Egy nemrégiben végzett japán klinikai vizsgálatban az L-theanin egyszeri adagja nemcsak az alanyok reakcióidejét növelte, hanem javította a memóriatesztek eredményeit is. Emellett neuroprotektív hatású - vagyis erősíti az agyat a degeneráció ellen - a Journal of Neuroscience című folyóiratban megjelent tanulmány szerint, amelynek szerzői azt javasolták, hogy az L-theanin egy napon a szerhasználattal összefüggő agykárosodás terápiájaként lehetne hasznosítani.
Mangiferin
A mangólevél-kivonat, a mangiferin nagy port kavart, amikor 2018-ban Zynamite kereskedelmi néven megjelent a táplálékkiegészítők piacán - és joggal.
A gyártó, a Nektium által koffeinmentes nootropikum (agyserkentő) szerként reklámozott készítmény fokozza a kogníciót, a szellemi teljesítményt és a reakcióképességet, valamint csökkenti a fáradtságot. Olyannyira, hogy a mangiferint "természetes csodának" nevezte egy nemzetközi tudóscsoport, számos egészségügyi előnyét tanulmányozva, amelyek között még az agyrák megelőzésének lehetősége is szerepelt. További klinikai vizsgálatokig az orvosi kutatók szerint a mangiferin a neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór hatékony kezelésének ígéretét mutatja[8].
A koffeinnel ellentétben a mangiferinnek nincsenek ismert szív- és érrendszeri mellékhatásai, így nem okozhat olyan idegességet, mint a túl sok kávé fogyasztása.
Szalidrozid
A szalidrozid egy másik növényi eredetű nootropikum - egy bioaktív vegyület, amely a Rhodiola rosea (rózsagyökér) adaptogén gyógynövényben található. Erről is beszélnek, mint a neurológiai rehabilitációs terápia mellékhatásmentes jelöltjéről.
A Svéd Gyógynövény Intézet 2009-es tudományos felülvizsgálata a szalidrozidban gazdag SHR-5 rózsagyökérkivonatról arra a következtetésre jutott, hogy "erős tudományos bizonyíték" van arra, hogy az SHR-5 "javította a figyelmet, a kognitív funkciókat és a szellemi teljesítményt" emberi alanyoknál, míg a tiszta szalidrozid erős neuroprotektív hatása jól dokumentált a rágcsálókon végzett preklinikai tesztekben.
Sok kereskedelmi forgalomban kapható rózsagyökér-kiegészítő azonban csak nyomokban tartalmaz szalidrozidot, ezért mindenképpen ellenőrizzük, hogy a címkén kifejezetten szerepel-e a szalidrozid.