Miután négy Microsoft partnerrel készített interjút a Windows 7-ről Windows 10-re történő migráció tapasztalatairól, az elemzést készítő Forrester létrehozott egy képzeletbeli vállalatot - 24 ezer Windows-alapú eszközzel és 20 ezer alkalmazottal, akik közül sokan mobil körülmények között dolgoznak -, és ezen modellezte a költségek, valamint a megtakarítás alakulását.
Nem ez az első eset, hogy a Microsoft harmadik féltől származó elemzést szponzorál az operációs rendszer verziófrissítésére noszogatva a vállalatokat. Egy hasonló elemzés például 2012-ben arra az eredményre jutott, hogy a Windows XP támogatási költsége ötször nagyobb a Windows 7-énél.
A mostani elemzés modellje szerint a Forrester képzeletbeli vállalata mintegy 4,3 millió dollárt költene a Windows 10 bevezetésére. Az összeg nem tartalmazza a Windows 10 licencek árát, mert a feltételezés szerint a cég mennyiségi (VLA) licencszerződést kötött a szoftverszállítóval, amelynek a frissítési garancia (SA) is része. Nem számolt a Forrester az új hardver költségével sem ott, ahol a gépcsere már egyébként is esedékes volt.
Mindezek alapján az elemző arra a megállapításra jutott, hogy a képzeletbeli vállalat a verzióváltásnak köszönhetően kb. 12,4 millió dollárt, felhasználónként 404 dollárt takarítana meg három év alatt. Mint a hasonló modelleknél megszokott, ez a megtakarítás több forrásból adódna össze.
A legnagyobb megtakarítás, 5,8 millió dollár a mobil munkavállalók hatékonyságnövekedéséből származna, amely a Forrester szerint Windows 10-zel elérné az ütős 25 százalékot. Az új verzióval a vállalat teljes egészében kiaknázhatja a virtualizáció lehetőségeit ebben a felhasználói körben, gyorsabban adhatna nekik eszközöket és alkalmazásokat, gyorsabban végezhetne a projektfeladatokkal, magyarázza az elemzés.
További megtakarítást hoz az egyszerűbb, önkiszolgáló alkalmazáskiadás (1,9 millió dollár), a gyorsabb indítás (1,8 millió dollár), a nagyobb biztonság (1,3 millió dollár) és a harmadik féltől történő szoftverlicenc-vásárlás (1,2 millió dollár), feltételezve, hogy a vállalat ejti korábbi antivírus szoftverét, és a Windows Defenderre vált. Az egyszerűbbé váló IT-menedzsment is hozzájárul 273 ezer dollárral a költségcsökkentéshez.
Ezek a "megtakarítások" azonban olyanok, mintha a pénzt az egyik zsebünkből átraknánk a másikba, hogy onnan költsük el, mivel a feladatok - például új jelszó beállítása, szoftverfrissítés és -kiadás -, amelyeket korábban az IT-osztály végzett el, átkerülnek az alkalmazottak vállára. A Forrester szerint az önkiszolgálásnak köszönhetően az alkalmazottak 15 perc alatt hozzájutnak egy új alkalmazáshoz, míg erre korábban, amikor az IT-osztály végezte a telepítést, 150 percet kellett várniuk. A kettő közötti különbséget az elemzés tétlenségben töltött időnek tekinti, melynek költsége óránként 50 dollár.
Valójában azonban ritkán fordul elő, hogy egy alkalmazott nem tud más feladatokon dolgozni, amíg az IT-osztály telepít egy alkalmazást az eszközére, úgyhogy a gyorsabb szoftverkiadásnak betudott, 1,9 millió dolláros megtakarítást érdemes fenntartással kezelni.
A Windows 10-re történő frissítéssel növekvő biztonság is úgy hoz 1,3 millió dolláros megtakarítást, hogy az elemzés becslése szerint a biztonsági események száma és a megoldásukhoz szükséges idő is 33 százalékkal csökken a Windows 7 nyugdíjazásának hála.
Mindenesetre a Forrester és a Microsoft arra a megállapításra jutott, hogy a verzióváltás mindössze 13 hónap alatt megtérül. Az elemzés elérhető a szoftvercég weboldalán.