Az "alkalmazásmodernizáció" már évtizedek óta szerepel az IT túlburjánzó munkapalettáján. Most egy nemrégiben készült kutatás szerint végre kezd teret nyerni a vállalatok digitális képességeinek növelésében. Az Insight megbízásából és az IDG által 400 IT-vezető körében végzett friss felmérés szerint "az eddigi modernizációs erőfeszítések máris mérhető javulást hoznak a szolgáltatásminőség, a felhasználói élmény és a költséghatékonyság terén" - állítják az elemzők.
A modernizáció néhány évvel ezelőtt még azt jelentette, hogy a mainframe-ektől és a középkategóriás szerverektől a Windows és a Linux (illetve a Unix) felé fordult a világ. Aztán a Windows/Linux szervergyűjteményekről a felhőalapú szolgáltatások felé mutatott a trend. Manapság viszont a digitális átalakulás az egész vállalkozás számára folyamatos, nagyszabású áttérést jelent, amely a mesterséges intelligenciától az IoT-adatmenedzsmentig terjedő képességeket nyújtó "as-a-service" környezetekre épül - írja a ZDNet.
A vezetők átlagosan legalább három-négy mérhető javulásról számolnak be az eddigi IT-modernizációs erőfeszítések nyomán, amelyek közül a legfontosabbak a szolgáltatás minőségének javítása és a felhasználói élmény javítása.
Az IT-korszerűsítési erőfeszítések megemlített hatása:
- A szolgáltatás minőségének javulása 44%
- Javuló felhasználói élmény, elégedettség 40%
- Az üzletmenet folytonosságának javítása 35%
- Költséghatékonyság, -megtakarítás 34%
- Erőforrás-optimalizálás 33%
- Fokozott agilitás 32%
- Fokozott innováció, új bevételtermelő termékek létrehozása 32%
- Gyorsabb értékteremtés 31%
- Javított kockázati profil 30%
- Fokozott rendelkezésre állás, üzemidő 30%
- Növekedett TAM a különböző és új bevételi forrásokhoz való hozzáférés révén 24%
- Nincs 1%
Az informatikai vezetők 90 százaléka várja, hogy az IT-korszerűsítés átalakító vagy jelentős hatással lesz a hosszú távú növekedésre. Emellett a válaszadók 65 százaléka nagy jelentőséget lát az alkalmazásfejlesztésben és a modernizáció felgyorsításában az innováció lehetővé tételéhez. Ez a vállalati a kisvállalattól a nagyvállalatig következetes. A modernizációs erőfeszítések szempontjából kritikusnak ítélt as-a-service platformok közé tartozik a Network as a Service (53%), az Infrastructure as a Service (52%), a Hybrid Cloud as a Service (51%) és a Security as a Service (50%).
Az IT-korszerűsítés előrehaladásához a legtöbb válaszadó a megfigyelhetőséget, a biztonságot és az irányítást helyezi előtérbe. Ugyanakkor ötből közel két válaszadó (39%) arról számolt be, hogy az infrastruktúra visszatartja szervezetüket az innovációtól. "Sokan úgy találják, hogy infrastruktúrájukat nem optimalizálták megfelelően a "digitális ügyesség" támogatására, vagyis olyan gyakorlatok kultúrájára, amely képessé teszi a munkatársaka, hogy a folyamatban lévő digitális kezdeményezésekből nagyobb értéket teremtsenek, méghozzá gyorsabban."
A jelenlegi infrastruktúrákban a készségekkel kapcsolatos problémák és az ügyesség hiánya hátráltatja az informatikai vezetőket abban, hogy értéket nyújtsanak az üzlet számára:
- Hiányosságok a technológiai készségekben és ismeretekben 44%
- Az infrastruktúrát nem optimalizálták a digitális ügyesség támogatására 39%
- Nem megfelelőek az adatelemzési képességek a döntéshozatalhoz 39%
- Költségvetési korlátok az innováció finanszírozására 37%
- Kulturális eltérések és különbségek az IT-üzemeltetési és fejlesztési csapatok között 37%
- Technikai adósság (amely a silózott, elavult rendszerekre és folyamatokra való támaszkodásból ered) 34%
- A biztonság és a kormányzás egységes, proaktív megközelítésének hiánya 31%
- Nincs 6%