A világjárvány az IT-vezetőket is hőskölteményeket idéző próbatételeknek vetette alá, és a nehézségekből kivezető út még hosszan kanyarog előttük. A kilábalás ráadásul nem a megelőző állapothoz való visszatérést jelenti, sok vállalatnak ugyanis alapjaitól újra kell értékelnie egész tevékenységét, és eldöntenie, milyen területen és modellben, hogyan működjön a továbbiakban, hívta fel a figyelmet előrejelzésében (IDC FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2021 Predictions) az International Data Corporation.
Digitális infrastruktúra támogatja a modern vállalatok működését minden vonatkozásban, ezért az infrastruktúra fejlesztését és üzemeltetését irányító IT-vezetőkre döntő szerep hárul a kilábalásban, az új normalitás megtalálásában is, miközben megszokott napi feladataikat is el kell látniuk. Előrejelzésében az IDC ezért konkrét lépéseket vázol fel, amelyeken keresztül az informatikai vezetők a technológia segítségével egyszerre erősíthetik a vállalatok alkalmazkodó- és állóképességét.
Tíz döntő lépés
Bár a technológia változatlanul kulcstényező mindebben, az IDC rávilágít, hogy az ember legalább ennyire fontos, a vállalatoknak az érintett felek egészségét, biztonságát és jólétét is védeniük, támogatniuk kell a bizalom és a lojalitás erősítéséhez, mert mostantól ez is nélkülözhetetlen lesz az üzleti sikerhez. Az elemző a következő tíz lépést, területet ajánlja az IT-vezetők figyelmébe 2021-es napirendjük összeállításához.
- AIOPS: 2022-re az IT-vezetők 65 százaléka digitális megoldásokkal, adat-, AI- és biztonsági technológiákkal fogja támogatni a frontvonalon dolgozó kollégákat a gyors változások kezeléséhez szükséges döntéshozásban, nagyobb hatékonyság és alkalmazkodóképesség elérésében.
- Kockázatok: A jövő évben az informatikai vezetők 30 százaléka nem tud majd megfelelő adaptív megoldást kialakítani az elharapózó kibertámadások, a zavargások, kereskedelmi háborúk és hirtelen bedőlések okozta változások kezeléséhez, így a vállalat iránti bizalom is meginoghat, elbizonytalanítva az ügyfeleket.
- Technológiai adósság: Az IT-vezetők 70 százaléka 2023-ig küzd majd a világjárvány idején felhalmozott technológiai adóssággal, ami nemcsak a költségvetést fogja terhelni, hanem az agilitást is visszafogja, így sok vállalatot "rákényszeríthet" a felhőmigrációra.
- CIO szerepkör: A járványt kísérő globális válságban 2023-ra az IT-vezetők 75 százaléka a vállalati döntéshozás lényegi szereplőjévé lép elő, mivel az üzlet kilábalása és újragondolása során a digitális infrastruktúra válik az üzlet "operációs rendszerévé".
- Automatizálás: A biztonságos, elosztott munkakörnyezet támogatásához 2024-re az informatikai vezetők 50 százaléka felgyorsítja vállalatánál a robotizációt és az automatizálást, a munkaerő gépi kiterjesztését, ami a változáskezelést is kikényszeríti.
- Gördülő válság: Az IT-vezetők irányításával működő kríziskezelő központok 2023-ra a vállalatok 65 százalékánál állandó szervezeti egységgé válnak, és rugalmas költségkeretet kapnak, hogy a digitális infrastruktúrán keresztül erősítsék az üzlet állóképességét a különféle válsághelyzetekben.
- CX, az ügyfélélmény: 2025-re az IT-vezetők 80 százaléka az üzletágakkal együtt intelligens megoldásokat vezet be, amelyekkel a vállalatok észlelik, elemzik és előrejelzik ügyfeleik viselkedését, hogy exkluzív élményt szerezhessenek nekik, és erősíthessék márkahűségüket.
- Low/NoCode: Ugyancsak az évtized közepére az IT-vezetők 60 százaléka a kódírást minimalizáló low/no-code fejlesztőeszközök használatához szükséges feltételeket, kormányzást is kialakítja vállalatánál, hogy növelje az informatikai és az üzleti oldal hatékonyságát, gyorsítsa a szoftverszállítást és erősítse az innovációt a szervezet egészében.
- Vezérlőrendszerek: Öt éven belül az IT-vezetők 65 százaléka az ökoszisztéma, az alkalmazáskörnyezet és az infrastruktúra szintjén is vezérlőrendszereket vezet be az együttműködés, a rugalmasság, a méretezhetőség, a hordozhatóság és a válaszadó képesség fokozásához.
- Megfelelés: 2024-re az IT-vezetők 75 százaléka az alkalmazottak egészségi állapotát, jólétét, munkavégzési helyét bemutató adatok kezelésében is új feladatokat és felelősséget kap, hogy vállalatát segítse a megfelelési követelmények teljesítésében.
Napirenden a kilábalás
Nagy zűrzavar és bizonytalanság körülményei között kell az informatikai vezetőknek felismerniük, hogy a technológia által miként segíthetik vállalatukat jövőbeni növekedéshez, miközben a szervezet állóképességét is erősíteniük kell, mondta Serge Findling, az IDC IT Executive Programs alelnöke, aki egy webináriumon ismertette a 2021-es CIO-napirendet. - Tíz előrejelzésünkben a kulcsfontosságú intézkedéseket mutatjuk be, amelyekkel az IT-vezetők mindkét fronton sikerrel helytállhatnak.
Az igény szerint visszajátszható webinárium az IDC negyvenrészes FutureScape online sorozatának része, amely az elemzőcég különböző technológiai és alkalmazásterületekre adott előrejelzéseit mutatja be.