Hirdetés
. Hirdetés

A vezérigazgatók könnyen helyettesíthetők az AI-val, állítják a szakértők

|

Sok vállalatnak "jobb, ha nincs is".

Hirdetés

Jobban járnak a vezérigazgatók, ha gyorsan elkezdik magukat megkedveltetni az alkalmazottaikkal, mert az AI-val való helyettesítésük mellett szóló érvek egyre csak gyűlnek.

"Néhányan szeretik a szociális aspektusait annak, ha van főnökük" - mondta a The New York Timesnak Phoebe Moore, az Essex-i Egyetem üzleti menedzsment és a munka jövője karának professzora. "De a COVID után sokan úgy is jól érzik magukat, ha nincs főnökük".

A főnökök robotokkal való helyettesítésének gondolata a másik oldala azoknak a félelmeknek, amelyek a mesterséges intelligencia miatti széles körű munkahely-megszűnéstől tartanak - és amelyek gyakran arra a tényre összpontosítanak - teljesen jogosan -, hogy az intelligens automatizálás javára a hagyományos munkásoknak kell majd ajtót mutatniuk.

De mivel a magas beosztású vezetők általában magas fizetést kapnak, bőséges pénzügyi ösztönző van arra, hogy őket is lecseréljék.

"Az első tippem az, hogy azt mondanák: »Cseréljetek le minden alkalmazottat, de engem ne«" - mondta az újságnak Anant Agarwal, az MIT számítástechnikai és mesterséges intelligencia laboratóriumának korábbi igazgatója. "De belegondolva azt mondanám, hogy a vezérigazgató által végzett munka 80 százaléka helyettesíthető a mesterséges intelligenciával".

És az a helyzet, hogy bizonyos fokig - és elnézést az összes CEO-tól - az ötletnek van értelme.

Hirdetés

A vezérigazgató szerepének egy része a vezetői szerep - és elképzelhető, hogy egy robot nem lenne alkalmas a csapatok összefogására -, de ők egyben döntéshozók is. A döntések pedig manapság gyakran adatvezéreltek.

Egy pártatlan gondolkodógép elképzelhető, hogy sokkal több adatot tudna feldolgozni, és a leglogikusabb döntést tudná meghozni, mentesen a személyes elfogultságoktól, a nehézkes egótól és talán az erkölcsi gátlásoktól. Akkor nincs fejfájás több ezer alkalmazott elbocsátása miatt.

"Mindig is kiszerveztük a fizikai munkát. Most az intelligenciát szervezzük ki" - mondta Vinay Menon, a Korn Ferry tanácsadó cég munkatársa a NYT-nek. Hozzátette azonban, hogy "bár lehet, hogy nem lesz szükség ugyanannyi vezetőre, de a vezetésre továbbra is szükség lesz".

Ironikus módon úgy tűnik, hogy sok vezérigazgató már most is egyetért ezzel az érzéssel - bár változó lelkesedéssel.

Az AND Digital informatikai tanácsadó cég üzleti vezetők körében végzett felmérésében a válaszadók 43 százaléka mondta azt, hogy úgy véli, egy mesterséges intelligencia átveheti a munkájukat. További 45 százalékuk elismerte, hogy már most is fontos üzleti döntéseket hoznak ChatGPT-vel. Ezen a ponton miért ne lehetne ezt hivatalossá tenni?

Néhány vállalat már megtette a váltást, mint például a lengyel Dictador italgyártó, amely egy Mika nevű humanoid robotot nevezett ki "kísérleti vezérigazgatónak".

De az őket létrehozó emberekhez hasonlóan, a mesterséges intelligenciák sem tökéletesek, és nem feltétlenül kevésbé elfogultak, mint az adatok, amelyeken betanítják őket. Várjuk tehát a folytatást...

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.