Locked Shields Partner Run 2024 - ilyen egy nemzetközi kibervédelmi hadgyakorlat

|

Hogyan is zajlik egy efféle hadgyakorlat, hogyan készülnek a hallgatók versenyre, milyen a szerepe a mesterséges intelligenciának a kiberbiztonságban, s egyáltalán, hogyan fogja megváltoztatni az MI az IT oktatást?

2024 márciusában az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar hallgatói és oktatói, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának katonai informatika és katonai kommunikáció és információvédelem specializációkon tanuló tisztjelöltjei és oktatói, valamint az NKE Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar kiberbiztonsági mesterképzési szak hallgatói közösen alkottak csapatot és vettek részt a NATO Kibervédelmi Kiválósági Központja által szervezett Locked Shields Partner Run 2024 elnevezésű megmérettetésen, melynek célja az áprilisban megrendezett többnemzeti gyakorlat infrastruktúrájának és feladatainak tesztelése.

A gyakorlat virtuális helyszíne, a "kibergyakorlótér" Tallinnban található, ahova távolról csatlakozott be a magyar csapat és több mint 200 informatikai rendszert kellett üzemben tartaniuk, miközben az ellenerő különböző szofisztikált támadásokat indított ellenük.

A rendszerek között a polgári életben megszokott nagyvállalati IT megoldások mellett ipari és létfontosságú szolgáltatások informatikai vezérlői is fellelhetőek voltak.

A közös csapat sikeresen küzdötte le a technikai feladványok, incidensek, jogi megkeresések, igazságügyi szakértői feladatok mellett a kommunikációs és szervezési kihívásokat is. Idén 8. alkalommal vett részt Karunk a gyakorlaton, és mind a felkészítő tanárok, mind a gyakorlat szervezői mércéje szerint a legsikeresebb végrehajtáson van túl a csapat (a 4. helyen végeztek a 11. résztvevős gyakorlaton).

Idén a helyszínt az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kara biztosította, ahol a két Egyetem hallgatói bizonyították, hogy ha a hazai felsőoktatási intézmények együttműködnek és összehangolják gyakorlati képzéseiket, nemzetközi eredményeket tudnak produkálni.

Ebből kifolyólag podcastfolyamunk augusztusi epizódjában Dr. Bánátai-Baumann Annával, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának Biomatika és Alkalmazott Mesterséges Intelligencia Intézetének igazgatóhelyettesével beszélgettünk a NATO kiberbiztonsági hadgyakorlata kapcsán, melyen az Neumann János Informatikai kar hallgatói is részt vettek.

A beszélgetésből kiderül, hogyan is zajlik egy efféle hadgyakorlat, hogyan készülnek a hallgatók versenyre, milyen a szerepe a mesterséges intelligenciának a kiberbiztonságban, s egyáltalán, hogyan fogja megváltoztatni az MI az IT oktatást.

Az Aruba Cloud szeptember programozói hackathonjának egyébként szintén a Neumann János Informatikai Kar biztosította a helyszínt.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.