Hirdetés
. Hirdetés

Washington blokkolja a DeepSeeket

|

Az Egyesült Államok kormánya fontolgatja, hogy betiltja a DeepSeek amerikai elérhetőségét, valamint szigorítaná a chipgyártásra vonatkozó exportkorlátozásokat is.

Hirdetés

A DeepSeek mesterséges intelligencia 2024. januári megjelenése komoly visszhangot váltott ki az iparágban, és megrengette az amerikai technológiai piacot. A kínai fejlesztésű AI-modell nyílt forráskódúként vált elérhetővé, így gyorsan a legnépszerűbb alkalmazás lett az Apple és a Google alkalmazásboltjaiban - mindezt úgy, hogy a fejlesztési költsége töredéke volt az amerikai riválisokénak, például az OpenAI ChatGPT-jének.

A New York Times értesülései szerint az amerikai kormány, köztük Donald Trump jelenlegi elnök adminisztrációja, különböző szankciókat vizsgál, amelyek megakadályoznák a DeepSeek hozzáférését amerikai technológiákhoz, illetve megtiltanák, hogy az amerikai felhasználók használják a kínai alkalmazást.

Ezzel párhuzamosan az Nvidia - a világ egyik vezető chipgyártója - bejelentette, hogy az USA megtiltotta bizonyos AI-chipek engedély nélküli exportját Kínába, és jövőbeni szállításokhoz is külön engedélyt követel meg.

Hirdetés

Az amerikai Kongresszus vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy az Nvidia tudatosan biztosított-e kritikus technológiát a DeepSeek számára, ami megsérthette volna a Joe Biden által bevezetett amerikai exportellenőrzési szabályokat. Az Nvidia szóvivője, John Rizzo közleményében hangsúlyozta: a vállalat teljes mértékben betartotta az amerikai kormány előírásait, és elkötelezett az Egyesült Államok nemzetbiztonságának védelme mellett.

A DeepSeek megjelenését követően több ország - köztük az Egyesült Államok, Dél-Korea, Olaszország és Ausztrália - is korlátozásokat vezetett be a használatára. A döntést a nemzetbiztonsági és adatvédelmi kockázatokkal indokolták. Februárban amerikai törvényhozók törvényjavaslatot nyújtottak be, amely megtiltaná az alkalmazás telepítését bármilyen kormányzati eszközre. Kibervédelmi szakértők ugyanis arra figyelmeztettek, hogy a program rejtett kóddal képes lehet érzékeny adatok Kínába történő továbbítására.

Peking az amerikai vádakat politikailag motivált "ideológiai diszkriminációnak" nevezte, és hangsúlyozta, hogy a kínai állam nem követeli meg a vállalatoktól semmilyen illegális adatgyűjtést vagy adattárolást.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.