A New York University kiberbiztonsági és anyagtudományi szakemberei egy tanulmányukban arra figyelmeztetnek, hogy a felhő alapú és elosztott 3D gyártás olyan támadási pontokat kínál, ami súlyosan veszélyezteti a végtermékek minőségét.
Ez az előállítási forrma egyre elterjedtebb az iparban. A GE például már repülőgépmotorjainak egyes alkatrészeit is vele gyártjai, a Ford Motor Co. pedig évek óta használja prototípusok előállításához.
Ramesh Karri, a NYC számítógéptudományi professzora szerint a gyártási folyamat tálcán kínálja a lehetőséget a támadóknak, hogy a netre csatlakozó nyomtató meghekkelésével belepiszkáljanak a kulcsfontosságú alkatrészek nyomtatásába.
A kutatók egy kísérletben be is mutatták, a nyomtatási rétegekben hogyan lehet olyan apró hibákat elhelyezni, amelyek hagyományos módszerekkel kimutathatatlanok, viszont az anyag fáradásával töréshez, és a szerkezet súlyos meghibásodásához vezetnek. Hogy a valóban mikroszkopikus méreteket érzékeljük: a 3D nyomtatók 25 mikronos vagy még kisebb rétegekkel dolgoznak, ami negyede a hajszál átmérőjének!