A technikatörténeti leírások az első adatközpont létrejöttét az 1960-as évekre teszik. Az IBM és American Airlines vállalatok közös New York-i számítógépszobáját említik, mint a történelem első adatközpontját.
Több mint 60 évvel később, ma már félmillió felett van a működő szerverközpontok száma a világban. A tavalyi évben 5%-kal bővült a globális piac. Ezek az adatközpontok jelentik az internet motorját is, hiszen a világhálót üzemeltető szerverek, virtuális csomópontok döntő többsége a legnagyobb biztonságot nyújtó számítógépközpontokban működik. Magyarországon például a BIX2 – a hazai internet forgalom 3 legfontosabb csomópontjának egyike – az Invitel Kozma utcai adatközpontjában kapott helyet. Ezt a fajta működési biztonságot már hazánkban is egyre több vállalat választja. A hatékonyság és biztonság mellett persze meghatározó az a költségcsökkenés is, amelyet egy-egy vállalat realizálhat éves szinten, ha adatközpontokból működteti a céges szerverparkot.
„Legtöbb ügyfelünk a költséghatékonyság, a rugalmasság, a biztonság, és a magas – akár 99,999%-os – rendelkezésre állás miatt választja az Invitel adatközponti szolgáltatásait. Mindez akár 30%-os költségmegtakarítást is jelenthet éves szinten a saját üzemeltetésű szerverekkel szemben” – mondta el Mártha Imre, az Invitel operatív főigazgatója. „A hazai üzleti tele- és infokommunikációs szektor egyik meghatározó szereplőjeként az adatközponti szolgáltatásokban, az előfizethető informatikában és a cloud-computingban látjuk a jövőt. Ezekkel a megoldásokkal beruházás nélkül fejleszthetnek a társaságok, így bármely kis- vagy középvállalat számára elérhetőek. Másfelől az előfizethető informatika rugalmasabban és költséghatékonyabban működő IT-rendszereket is eredményez. Büszkék vagyunk rá, hogy az Invitel középvállalati ügyfeleinek már több mint 25%-a vesz igénybe valamilyen előfizethető, adatközponthoz kötődő informatikai szolgáltatást” – összegezte az operatív főigazgató.
A legnagyobbak bíznak az adatközpontokban
Bár Magyarországon még néhány cégvezető idegenkedik, hogy adatközpontba helyezze át a vállalati szerverállományt, a legnagyobb vállalatok bíznak a szerverparkok kínálta előnyökben. A Facebook jelenleg kilenc adatcenterben működtet szervereket. Sőt, egyes elemzések szerint a tavalyi évben az Egyesült Államokban az adatközpontok piacán a Twitter és a LinkedIn voltak a növekedés motorjai. Tehát olyan vállalatok, amelyek működése lényegében teljes egészében a szerverparkjukra épül.
„Természetesen a tengeren túli viszonyokat nem lehet egy az egyben értelmezni a magyar piacon, hiszen az Egyesült Államokban léteznek 100 ezer négyzetméternél – azaz 10 futballpálya területénél – is nagyobb, óriás szerverparkok. De technológiában képesek vagyunk felvenni a versenyt a legnagyobbakkal is. Például biztonság vagy rendelkezésre állás terén az Invitel DataCentere világszínvonalú szolgáltatást biztosít. Sőt, adatközpontok terén a kevesebb sokszor többet is jelenthet, hiszen a technológia fejlődésével párhuzamban a térigény is csökken, kevesebb helyen fér el ugyanaz a kapacitás” – tette hozzá Mártha Imre.
Az Invitel adatközpontjai nemcsak a társaság vállalati ügyfelei, hanem nagykereskedelmi partnerei – pl. kábeltelevíziós társaságok – számára nyújtott szolgáltatásokban is meghatározó szerepet játszanak. A professzionális szolgáltatásokhoz szükséges háttér infrastruktúra működtetése döntően szintén az Invitel csúcstechnológiájú adatközpontjaiból történik.