Európa energiaellátásának igazi próbája most következik. Mivel a hőmérséklet az elmúlt napokban csökkenni kezdett a kontinensen, az áramárak ismét megugrottak, és a földgázhiány tovább súlyosbodhat, ha a tél a szokásosnál hidegebb lesz.
Az áram- és földgázellátás szűkösségére nincs azonnali megoldás, és minél hidegebb és hosszabb lesz a tél, annál rosszabbá válhat a helyzet - vélik elemzők. Jelenleg az egyetlen dolog, ami enyhíthetné a szűkös európai energiaellátásra nehezedő nyomást, az a magas földgázárak miatti keresletcsökkenés az iparban - jegyezték meg.
Egyesek szerint a gázkészletek akár nullára is csökkenhetnek ezen a télen, ha a hideg időjárás eluralkodik.
Megakadt az Északi Áramlat 2
Oroszország teljesíti a fogyasztókkal szembeni szerződéses kötelezettségeit, hogy földgázt küldjön Európába a vezetékeken keresztül, de az elmúlt hónapokban a gáz- és energiaszűkösség közepette nem emelte jelentősen a további kínálatot.
Eközben a vitatott, Oroszország által vezetett Északi Áramlat 2 projekt e hónap elején akadályba ütközött, miután Németország közölte, hogy megakasztotta a gázvezeték tanúsítási folyamatát. A német szövetségi hálózati ügynökség (Bundesnetzagentur) november közepén közölte, hogy mint független átvitelirendszer-üzemeltető, felfüggesztette a Nord Stream 2 AG minősítését mindaddig, amíg a német törvények értelmében nem kerül sor a gázvezeték németországi üzemeltetőjének bejegyeztetésére.
Rekord rekordok
A visszaesés legalább néhány héttel késlelteti a vezeték legkorábbi üzembe helyezésének időpontját, amely egy hidegebb tél esetén enyhíthetné a gázhiányt Európában.
Az Északi Áramlat-2 indulási időpontjának bizonytalanságával az európai gáz- és áramárak meghaladhatják az októberben elért rekordmagas árakat.
"Nem zárnám ki, hogy visszatérünk az októberi rekordmagas értékekhez, ha megnézzük, mennyire szűkös a piac és korlátozottak az orosz szállítmányok" - mondta a múlt héten Wayne Bryan, a Refinitiv elemzője, akit a Reuters idézett.
"Ha az időjárás hideg lesz Európában, nem lesz egyszerű kínálati megoldás, keresleti megoldásra lesz szükség" - mondta Adam Lewis, a Hartree Partners kereskedőház partnere a Bloombergnek.
Álljon le az ipar, úgysem éri meg?
Néhány energiaigényes, sok földgázt felhasználó iparág - köztük az ammónia-, műtrágya- és acélművek - az elmúlt hónapokban visszafogta működését Európában, mivel a rekord földgázárak miatt termelésük veszteségessé vált.
A kereslet csökkenhet, ha az elkövetkező hónapokban további iparágak csökkentik működésüket.
Jeremy Weir, az egyik legnagyobb nyersanyagkereskedő, a Trafigura vezérigazgatója a hónap elején arra figyelmeztetett, hogy a fogyasztók számára a földgázhiány a gáz és az áram árának emelkedése mellett akár folyamatos áramkimaradásokat is jelenthet, ha a tél nagyon hideg lesz.
"Jelenleg nincs elég gázunk, őszintén szólva. Így nem tudunk tartalékolni a jóval hidegebb téli időszakra" - mondta Weir az FT Commodities Asia Summit november közepén tartott konferenciáján.
"Ezért komoly aggodalomra ad okot, hogy ... ha hideg tél lesz, akkor tartós áramkimaradások lehetnek Európában" - mondta a Trafigura vezérigazgatója.
Ez a legrosszabb forgatókönyv
A földgázszűke rekord vagy rekordközeli magasságokba taszítja az áramárakat Európában. Egy nagyon hideg és csendes téli időjárás alacsony szélsebességgel tovább súlyosbítaná az áramellátási hiányt, különösen Észak-Európában, amely az áramellátás egy részét a szélenergia-termelésre támaszkodik.
Franciaországban például az alacsonyabb szélerőművi termelés, valamint az alacsonyabb nukleáris energiaellátás miatt a múlt héten a francia napidíjas áramárak közel egy évtizedes csúcsra emelkedtek, mivel a hidegebb időjárás beköszöntével a kereslet is megnőtt.
Az északi régióban a hétfői napra előre jelzett áramárak rekordmagasra ugrottak a Nord Pool tőzsdén, mivel az alacsony hőmérséklet a megújuló energiaforrások alacsonyabb áramellátásával és a magas gázárakkal párosult.
A szűkös földgázellátás és a bizonytalanság miatt, hogy az orosz gázáramlást jelentősen növelni lehet-e, és ha igen, mikor, az európai villamosenergia- és gázrendszerek és -piacok az eddigi legkeményebb próbatétel előtt állnak az idei téli szezonban.